Bez testu na COVID do szpitala i sanatorium - COVID jak grypa

Kategoria: Kontrakty z NFZ
Data: 11-04-2022 r.

Nie ma już konieczności przedstawiania przez pacjentów negatywnego wyniku testu na COVID-19. Właściwa realizacja prawa do świadczeń zdrowotnych wiąże się przecież z usunięciem wszelkich nadmiernych barier. COVID jest teraz traktowany jak grypa. 

Dlatego po wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów  z 25 marca 2022 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie można uzależnić udzielenia świadczenia od przedstawienia negatywnego wyniku testu. 

 

O tym, że uzależnienie przyjęcia pacjenta do poradni bądź szpitala od przedstawienia wyniku testu na COVID jest naruszeniem praw pacjenta już dawno apelowali Rzecznik Praw Pacjenta i NFZ. Jeżeli jakakolwiek placówka będzie tego wymagała, pacjent może złożyć skargę do wskazanych podmiotów. 


Zobacz także: Jak przyjmować pacjentów 60+ zakażonych COVID-19?

Test z zalecenia lekarza

Dopiero lekarz będzie decydował o wykonaniu testu na COVID, biorąc pod uwagę ocenę stanu zdrowia pacjenta, w szczególności objawy, które mogą sugerować zakażenie. 

Lekarz świadczący usługi w ramach POZ będzie kierował na szybki test antygenowy. Testy te są dostępne dla placówek POZ bezpłatnie i dostarczane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. 

Oczywiście dla pacjenta test będzie bezpłatny. NFZ zaznacza, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie ma potrzeby masowego testowania przed wizytą w placówce leczniczej. Dopiero przed przyjęciem do szpitala i tylko wtedy kiedy lekarz uzna to za konieczne, będzie zalecany test PCR. 


Zobacz także: Jak egzekwować obowiązek szczepień pracowników medycznych przeciw COVID-19?

Zwolnienie lekarskie zamiast kwarantanny

Jeżeli u pacjenta zostanie stwierdzone zakażenie COVID, otrzyma on zwolnienie lekarskie  ZUS e-ZLA z zaleceniem pozostawania w domu. Oczywiście dotyczy to jedynie pacjentów niewymagających hospitalizacji. Saturacja <94% jest wskazaniem do hospitalizacji, podobnie jak duszność, sinica, gorączka powyżej 39 stopni trwająca przez ponad 24 godziny, kaszel utrudniający swobodne oddychanie, ból w klatce piersiowej, spadek ciśnienia tętniczego poniżej 9/60 czy zmiany świadomości i zachowania. Pozostałe objawy są oceniane indywidualnie przez lekarza prowadzącego. 


Zobacz także: Świadczenia chorobowe dla pracowników w czasie pandemii COVID-19 – 11 sytuacji z życia

W tym czasie pacjent powinien odpoczywać, wykonywać ćwiczenia oddechowe i dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Leczenie opiera się na lekach przeciwgorączkowych/przeciwzapalnych takich jak paracetamol, przeciwkaszlowych i budezonidzie u dorosłych. 

To postępowanie odpowiada działaniu przy każdej chorobie zakaźnej, stosowane jest chociażby przy grypie. Długość zwolnienia zależy od indywidualnego stanu pacjenta, zagrożenia wystąpieniem powikłań, czy wystąpienia u niego czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby, takich jak podeszły wiek, cierpienia na choroby przewlekłe takiej jak np. cukrzyca, otyłość czy braku zaszczepienia. W przypadku takich pacjentów należy podjąć jednocześnie leczenie antywirusowe. 

Ważne: Zalecane jest przebywanie na zwolnieniu przez 7 dni. 


Zobacz także: Szczepienie przeciw COVID-19 – kiedy placówka ponosi odpowiedzialność za szkodę

Koniec z bezpłatnym testowaniem 

Obecnie pacjent nie ma możliwości samodzielnego bezpłatnego testowania się w aptekach laboratoriach czy mobilnych punktach wymazowych. Nie działają już zapisy na test PCR poprzez formularz kontaktowy on-line lub poprzez kontakt z infolinią Domowej Opieki Medycznej. 

Test zlecony przez lekarza nadal będzie bezpłatny dla pacjentów. Jednak jego finansowanie nie będzie się już odbywało z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Od 31 marca leczenie pacjentów z COVID-19, w tym także ich testowanie odbywa się już w ramach zwykłych umów z NFZ. 


Zobacz także: Jak szczepić przeciw COVID-19 osoby narodowości ukraińskiej

Źródło:

Stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej z dnia 28 marca 2022 r. dotyczące postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi SARS-CoV-2 w Podstawowej Opiece Zdrowotnej
Informacje umieszczone na oficjalnym portalu Narodowego funduszu Zdrowia - nfz.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41615 )
Array ( [docId] => 41615 )