Gdzie powinna znajdować się przychodnia przyszpitalna?

Kategoria: Kontrakty z NFZ
Data: 17-01-2023 r.

Ambulatoryjne świadczenia opieki zdrowotnej realizowane przez poradnie przyszpitalne są elementem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Aby poradnia mogła być finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, musi się jednak znajdować w tej samej dzielnicy co szpital. Czy taki zapis jest uzasadniony? Zdaniem twórców projektu ustawy wprowadzającej zmodyfikowaną definicję poradni przyszpitalnej powinien być usunięty. 

Działalność poradni przyszpitalnych stanowi element systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W jego skład wchodzą bowiem: leczenie szpitalne, świadczeń wysokospecjalistyczne, rehabilitacja lecznicza, programy lekowe leków stosowanych w chemioterapii, nocna i świąteczna opieka zdrowotna i właśnie ambulatoryjna opieka specjalistyczna realizowana w poradniach przyszpitalnych. 

 

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w słowniku definicji legalnych zawiera określenie poradni przyszpitalnej. Zgodnie z nim, poradnią przyszpitalną jest komórka organizacyjna podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, zlokalizowana w tej samej dzielnicy co szpital. Dzielnica powinna być rozumiana zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym albo ustawą o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Natomiast w przypadku gmin, w których nie ma podziału na dzielnice, poradnia przyszpitalna musi być zlokalizowana w tej samej gminie.

Poradnia przyszpitalna musi tworzyć funkcjonalną całość ze szpitalem, a ambulatoryjne świadczenia zdrowotne w niej udzielane mają odpowiadać co do rodzaju udzielanym świadczeniom szpitalnym. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, funkcjonowanie poradni przyszpitalnych będzie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia jedynie wówczas, gdy spełniony zostanie warunek zlokalizowania jej w tej samej dzielnicy co szpital. 

Pozornie wydaje się, że przepis nie powinien generować żadnych problemów i gwarantuje, że poradnia będzie zlokalizowana blisko szpitala. Praktyka pokazuje jednak, że zapis może być przyczyną poważnym problemów w funkcjonowaniu poradni, bo w większych miastach nawet sąsiadujące ze sobą ulice mogą należeć do innych dzielnic. 

Biorąc pod uwagę takie spojrzenie na lokalizację poradni przyszpitalnych, warto rozważyć potrzebę zniesienia sztucznego wymogu zlokalizowania poradni w konkretnej dzielnicy. Zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana jest być może niewielka, jednak może mieć znaczący wpływ na możliwości sprawnego funkcjonowania poradni przyszpitalnych. W przedłożonym projekcie z definicji poradni przyszpitalnej wykreślony został zapis dotyczący konieczności ulokowania jej w tej samej dzielnicy, jednak - co ciekawe - zostawia wymóg tej samej dzielnicy w przypadku miasta stołecznego Warszawy. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie Sejmu RP - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42587 )
Array ( [docId] => 42587 )