Historyczna refundacja, czyli co się zmieni od września

Kategoria: Kontrakty z NFZ
Data: 26-08-2022 r.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od września najdroższy lek na SMA będzie objęty refundacją. Jednak pojawiło się ograniczenie wieku dla pacjentów uprawnionych do refundacji. Mogą z niej skorzystać jedynie dzieci do 6 miesiąca życia. Co ze starszymi pacjentami? 

Resort zdrowia określa nową listę refundacyjną mianem historycznej. Od września na liście znajdą się 84 nowe terapie, oraz ok. 4 tys leków, w tym właśnie dostęp do najdroższego leku wykorzystywanego w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) - Zolgensma. Wycenie się, że roczna refundacja tego leku będzie kosztowała ok. 300 mln zł. 

 

Na liście refundacyjnej ma znaleźć się od września również Evrysdi.

Minister zdrowia chwalił się na konferencji prasowej, że polscy pacjenci zyskują tym samym najszerszy dostęp do refundacji - wśród 84 terapii znalazło się 29 terapii onkologicznych, 55 nieonkologicznych w tym 32 dotyczące rzadkich chorób. 

Zdaniem resortu, Polska jest jednym z nielicznych państw, które taką możliwość gwarantują (tylko 4 państwa oferują kompleksowe leczenie SMA). Wszystko to zasługa Funduszu Medycznego.

SMA u noworodków

Rdzeniowy zanik mięśni jest finansowany ze środków publicznych od 2019 r. Natomiast od kwietnia 2021 r do lipca 2022 r. dzięki stosowanym badaniom przesiewowym zdiagnozowano SMA u 38 noworodków. Badania dotyczyło niemal 282 tys. noworodków. 

Wyciszony optymizm RPO

Choć resort zachwycony jest swoją historyczną refundacją, tego hurra optymizmu nie podziela Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Pyta Ministra Zdrowia co ze starszymi dziećmi, które na refundację najlepszego leku - Zolgensma - nie mają szans, choć są dokładnie w takiej samej sytuacji zdrowotnej, co najmłodsi pacjenci. Rdzeniowy zanik mięśni to bardzo rzadka choroba genetyczna a ten przełomowy lek daje szansę na normalne życie. Brak refundacji pacjentom, którzy przekroczyli 6. miesiąc życia może powodować poczucie niesprawiedliwości - przede wszystkim u rodziców małych pacjentów, których pociechy tracą szansę na normalne życie. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzenie granicy wieku jest w tym przypadku wprost nieporozumieniem. Dzieci dotknięte rzadkimi schorzeniami powinny mieć takie samo prawo do leczenia, jak te które cierpią na schorzenia bardziej powszechne. A do tego, winny mieć możliwość korzystania z dostępnego leczenia niezależnie od swojego wieku, który nie powinien być przesłanką warunkującą dostęp do terapii. 

Dostęp do opieki medycznej to konstytucyjne prawo Obywateli. Ponadto szczególną ochroną powinny być objęte właśnie dzieci. 

Źródło:

Informacja opublikowana:

  • na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
  • w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl
Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42140 )
Array ( [docId] => 42140 )