Nowe przepisy covidowe - czyli kto płaci za leczenie?

Kategoria: Kontrakty z NFZ
Data: 11-03-2022 r.

Przepisy covidowe dotyczące finansowania przeciwdziałania pandemii kończą się 31 marca. Co dalej? 

Do 31 marca tzw. świadczenia covidowe są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Choć wielokrotnie słyszymy w mediach, że pandemia się kończy, to wcale nie oznacza, że z końcem marca wszyscy którzy tą chorobą zostali dotknięci, zostaną zdani na siebie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że do szczepień dołączyła nowa, liczna grupa pacjentów w postaci uchodźców z Ukrainy, którzy do szczepień także mają prawo (zob. Darmowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób z Ukrainy). A zatem nadal potrzebne są pieniądze na ochronę.

Co zmieni się po 31 marca? 

 

Po 31 marca koszty szczepień przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacja po tej chorobie nadal będzie opłacana z tego funduszu. Jednak leczenie pacjentów będzie już rozliczane w ramach zwykłych umów z NFZ. Umowy te są zawierane na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Ważne: Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 nadal będzie wykorzystywany do szczepień i rehabilitacji pocovidowej.

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 został utworzony w ramach tarczy antykryzysowej.  Stworzono go w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego celem było finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

Dodatki covidowe dla pracowników znikają

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w związku ze zmianą sytuacji, tracą sens także wypłacane dodatki covidowe. Dodatki covidowe to nic innego niż dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego. Dodatek przysługiwał za każdą godzinę opieki nad pacjentem chorym na COVID-19, bądź z podejrzeniem tej choroby. Regulacje dotyczące dodatków były zmieniane, a mimo to ciągle były niejasne. Ostatnia zmiana przewidywała, że dodatek covidowy przysługiwał osobom wykonującym zawód medyczny, które miały bezpośredni kontakt z pacjentem podejrzanym, bądź chorym na COVID, oraz pracowały na oddziałach covidowych. 

Dodatki będą obowiązywały jedynie do 31 marca. O uprawnieniach pracowników do ich otrzymania za okres od 1 stycznia do 31 marca 2022 będą informować dyrektorzy szpitali II poziomu zabezpieczenia covidowego. Termin do złożenia tych informacji upływa 31 maja 2022 r.  

Źródło:

Porta Narodowego Funduszu Zdrowia - www.nfz.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41381 )
Array ( [docId] => 41381 )