W jakim terminie i jakiej formie przygotować podsumowanie nadzoru?

Data: 04-04-2017 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego wyznacza jedynie ogólne ramy czasowe procesu ewaluacji wewnętrznej zbieżne z tworzeniem przez dyrektora szkoły planu nadzoru pedagogicznego i zdawaniem z niego sprawozdania. Szczegółowy harmonogram zadań związanych z procesem ewaluacji ustalany jest wewnętrznie w każdej szkole.

Obecnie obowiązujące przepisy nie określają terminu opracowywania przez dyrektorów raportu z ewaluacji. Zadania te mogą być rozłożone dowolnie w czasie pomiędzy 15 września, a 31 sierpnia. Zazwyczaj opracowanie wyników badań w szkołach odbywa się w okresie kwiecień-czerwiec.

Wyniki przedstawiane w dowolnej formie

Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie zawiera żadnych zaleceń odnośnie sposobu opracowania i przedstawienia wyników ewaluacji - zatem w tym zakresie dyrektor szkoły ma dowolność. Choć w odniesieniu do ewaluacji wewnętrznej w rozporządzeniu nie jest użyte słowo „raport”, w szkołach przyjęto jego opracowanie jako regułę. Ze względów praktycznych sposób przedstawienia wyników badań ewaluacyjnych w dalszej części tego artykułu będzie nazywany raportem.

Etapy   ewaluacji

Prawo nie określa struktury ani zawartości raportu z ewaluacji wewnętrznej. Raport jest końcowym elementem dłuższego procesu, który składa się z projektowania badań, prowadzenia badań, opracowania wyników i wyciągania wniosków.

Na etapy ewaluacji składają się:

  1. Diagnoza potrzeb
  2. Planowanie i projektowanie – tworzenie projektu  i narzędzi badawczych
  1. Prowadzenie badań- zbieranie danych
  2. Opis wyników badań iocena działań szkoły
  3. Opracowanie wniosków
  4. Sformułowanie rekomendacji do dalszej pracy
  5. Przygotowanie raportu
  6. Upowszechnianie wyników
  7. Wdrażanie rekomendacji w życie
dr Renata Stoczkowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Bardzo dobry matreiał!

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 40210 )
Array ( [docId] => 40210 )