Czego mogą spodziewać się szkoły od przyszłego roku szkolnego

Data: 13-09-2016 r.

W związku z planowanymi zmianami w systemie edukacji minister Anna Zalewska poinformowała, że gimnazja, które nie są w zespołach szkół, będą miały 5 lat na to, by stać się szkołami podstawowymi. Jednak na przepisy wprowadzające nowe regulacje trzeba jeszcze poczekać.

5 lat na przekształcenie samodzielnych gimnazjów…

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister edukacji narodowej przedstawiła informacje na temat projektowanych zmian w systemie oświaty, w tym propozycji rozwiązań strukturalnych i programowych. Zaznaczyła, że szczegółowe rozwiązania dotyczące struktury szkolnictwa zostaną przedstawione w projekcie nowelizacji – najwcześniej na jesieni.

Szefowa MEN zwróciła uwagę, że większość gimnazjów działa w zespołach. W przypadku ich przekształcenia w szkołę podstawową, w zespołach zostaje dyrektor, a także nauczyciele. Natomiast w sytuacji samodzielnego gimnazjum dyrektor razem z samorządem podejmą decyzję, czy zostają w strukturze tego samego budynku. Będą mieli 5 lat, aby stać się szkołą podstawową. W takiej sytuacji będą wspólnie decydowali, od kiedy zacznie funkcjonować klasa I.

… w tym gimnazjów niepublicznych

W przypadku placówek niepublicznych minister zapowiada pewne ułatwienia w przekształceniu. Szkoły niepubliczne:

  • nie będą musiały składać nowego wniosku o zgodę na utworzenie szkoły, a tylko uzupełnić go, jeśli będą się przekształcać w szkołę podstawową, potrzebna będzie natomiast zgoda sanepidu,
  • na przekształcenie mają również 5 lat.

Przez 5 lat samorząd nie będzie mógł odmówić uzupełnienia im wniosku, chyba, że odmówi go sanepid.

Czy będą dwa roczniki w jednej klasie

W 2019 r. – według zapowiadanych zmian – naukę w szkołach średnich rozpoczynać będą jednocześnie dwa roczniki:

  • rocznik, który skończy 3-letnie gimnazjum (będzie to ostatni taki rocznik),
  • rocznik, który skończy 8-letnią szkołę podstawową (będzie to pierwszy taki rocznik).

Uczniowie tych dwóch roczników będą się uczyć w szkołach średnich zgodnie z dwoma podstawami programowymi – starą i nową. Jak powiedziała minister: jeśli chodzi o skumulowane roczniki, to one mają zapobiec, skompensują niż demograficzny, a tak naprawdę uratują powiaty od bankructwa (…).

Zapamiętaj!

Powyższe informacje nie są jeszcze usankcjonowane w aktach prawnych. Są to jedynie zapowiedzi. Szkoły będą miały obowiązek wprowadzać zmiany dopiero po wejściu w życie odpowiednich przepisów.

Opracowanie: Monika Fidler

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39485 )
Array ( [docId] => 39485 )