Czy przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym można powierzyć szkole językowej

Autor: Marta Wysocka
Data: 02-08-2017 r.

Od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do nauki języka obcego nowożytnego. Zajęcia te nie powinny odbywać się w formie odrębnych godzin dydaktycznych, dlatego nie można powierzyć ich prowadzenia zewnętrznemu podmiotowi. Sprawdź, co zrobić, jeżeli w przedszkolu brakuje nauczycieli posiadających kwalifikacje do prowadzenia zajęć.

Przygotowanie do nauki języka obcego nowożytnego polega na podejmowaniu przez nauczycieli działań umożliwiających dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne osłuchanie z danym językiem. Zajęcia powinny być prowadzone przez nauczycieli zatrudnionych w placówce, tak aby umożliwiać wychowankom kontakt z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego. W związku z tym nie jest możliwe zlecenie prowadzenia takich zajęć zewnętrznemu podmiotowi, jakim jest szkoła językowa.

W przedszkolu nie prowadzi się nauki języka obcego…

 

Podstawa programowa nie przewiduje prowadzenia odrębnych zajęć ukierunkowanych na naukę języka obcego. Przeciwnie – w warunkach i sposobach realizacji podstawy wprost wskazano, że przygotowanie  powinno być włączone w różne działania realizowane w ramach programu wychowania przedszkolnego i powinno odbywać się przede wszystkim w formie zabawy, tak aby dzieci miały kontakt z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego. W praktyce zadaniem nauczycieli jest tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym i rozbudzanie chęci poznawania innych kultur. Osłuchiwanie się z językiem będzie możliwe m.in. dzięki:

  • kierowaniu do dzieci prostych poleceń w języku obcym,
  • lekturze książek w języku obcym,
  • słuchaniu i śpiewaniu piosenek oraz wierszyków.

Kluczowe jest, aby działania te podejmowano nie w ramach wyodrębnionych zajęć, lecz w ciągu całego dnia, który dziecko spędza w placówce.

… dlatego należy zatrudnić nauczyciela posiadającego kwalifikacje

Zajęcia, podczas których dzieci będą przygotowywane do posługiwania się językiem obcym nowożytnym muszą być prowadzone przez nauczycieli posiadających wymagane kwalifikacje. Jeżeli wśród nauczycieli brakuje osób z odpowiednim wykształceniem – konieczne jest zatrudnienie dodatkowych pracowników. Nie jest natomiast dopuszczalne powierzenie prowadzenie zajęć językowych osobom niebędących nauczycielami placówki.

Przedszkola niepubliczne, w związku z uzyskiwaniem dotacji na każdego wychowanka, są zobligowane do zapewnienia analogicznych warunków wychowania przedszkolnego dzieciom uczęszczającym do placówki, tj. muszą realizować programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego. Zatrudnieni w nich nauczyciele muszą posiadać takie same kwalifikacje, jakich wymaga się od nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach publicznych.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40579 )
Array ( [docId] => 40579 )