Czy radiowęzeł szkolny podlega opłatom ZAiKSu

Data: 16-11-2016 r.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS traktuje radiowęzły szkolne jako mieszczące się w ramach dozwolonego użytku edukacyjnego, czyli niepodlegające opłatom. Sprawdź, na jakich zasadach może działać w szkole radiowęzeł.

Na jakich zasadach działa radiowęzeł w szkole

W szkole może działać radiowęzeł szkolny – uczniowie i nauczyciele mogą tworzyć własne audycje z wykorzystaniem cudzych utworów, a także nadawać programy innych nadawców. Warunkiem jednak jest, aby odbiór nie był możliwy poza budynkiem szkolnym, a całość działań nauczyciela/szkoły mieściła się w dozwolonym użytku publicznym.

Kiedy można wykorzystywać cudze utwory

 

Bezpłatne i zgodne z prawem wykorzystywanie cudzych utworów może się odbywać po spełnieniu 3 warunków:

1) korzystanie następuje w ramach działalności instytucji oświatowej – szkoły, zespołu itd.,

2) utwór zostanie wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych,

3) utwór, z którego korzysta, powinien być rozpowszechniony – udostępniony wcześniej publicznie za zgodą autora np. na płycie, w internecie.

Nie jest oczywiste, czy działalność szkolnego radiowęzła będzie zawsze mieściła się w ramach użytku edukacyjnego. Jeżeli okaże się, że korzystanie w ramach radiowęzła wykracza jednak poza ramy dozwolonego użytku (np. gdy jest wykorzystywany na studniówce balu karnawałowym), to wtedy należy uiścić opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania.

Posiadacze urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego mogą za ich pomocą odbierać nadawane utwory, choćby urządzenia te były umieszczone w miejscu ogólnie dostępnym, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych. Oznacza to, że publiczne odtwarzanie programów radiowych w szkole, np. w czasie przerwy w zajęciach lekcyjnych (radiowęzeł szkolny), nie skutkuje koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu wykorzystywania utworów chronionych przepisami prawa autorskiego. Opłaty takie muszą natomiast ponosić w określonych sytuacjach takie podmioty jak hotele czy restauracje.

Dariusz Skrzyński prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39724 )
Array ( [docId] => 39724 )