Dyrektor szkoły nie może zaocznie ucznia skreślić z listy uczniów

Data: 21-02-2013 r.

Dyrektor szkoły nie powinien wszczynać postępowania o skreślenia z listy uczniów bez uprzedniego poinformowania o tym strony. Ustawa o systemie oświaty uprawnia do skreślenia ucznia, ale należy uwzględnić art. 61 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego i umożliwić stronie czynny udział w toczącym się postępowaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że dyrektor szkoły, zanim wszczęte zostanie postępowanie o skreślenie z listy ma obowiązek poinformować o nim ucznia. Decyzja dyrektora szkoły nie może zostać wydana, zanim jeszcze zostanie ono wszczęte. Zdaniem WSA dyrektor szkoły, który powołując się na statut szkoły wszczął postępowanie bez poinformowania o nim strony, naruszył art. 61 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym o wszczęciu postępowania należy poinformować wszystkie osoby będące stronami w sprawie.

Decyzja dyrektora szkoły nie może pozbawić ucznia prawa do obrony

Ustawa o systemie oświaty daje dyrektorowi prawo do skreślenia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie. Konieczna jest uchwała rady pedagogicznej oraz zasięgnięcie opinii samorządu uczniowskiego (art. 39 ust. 2 Ustawa o systemie oświaty). Oprócz tego w art. 31 ust. 1 stwierdza, że kurator oświaty wykonując zadania wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, w tym w stosunku do dyrektora szkoły w sprawie skreślenia uczniów z listy uczniów (art. 31 ust. 1 pkt 5 lit. b Ustawa o systemie oświaty). Kodeks postępowania administracyjnego nakazuje natomiast poinformować stronę – w tym przypadku ucznia – o postępowaniu.

Dyrektor szkoły nie może skreślić z listy każdego ucznia

Skreślenie z listy uczniów dotyczy tylko tych uczniów, którzy są objęci obowiązkiem szkolnym. Dyrektor szkoły, w uzasadnionych okolicznościach może złożyć wniosek do kuratora oświaty o przeniesienie do innej szkoły (art. 39 ust. 2a Ustawa o systemie oświaty). Oznacza to, że dyrektor szkoły nie może wnosić o skreślenie z listy ucznia szkoły podstawowej oraz gimnazjum, chyba że ma on ukończone 18 lat. Mając na uwadze wyrok WSA w Olsztynie, powinien wówczas poinformować ucznia o wszczęciu postępowania.

Źródło: Wyrok WSA w Olsztynie z 6 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Ol 1115/12

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) art. 31 ust. 1 pkt 5 lit. b oraz art. 39 ust. 2,
  • Ustawa z dnia z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Dz.U. z 2000 Nr 98 poz. 1071 j.t.) art. 61 § 4.
Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30201 )
Array ( [docId] => 30201 )