Edukacja dzieci z Ukrainy w oddziale przygotowawczym

Data: 20-03-2022 r.

Jeszcze zanim weszła w życie specustawa Ukraińska, szkoły miały możliwość organizowania oddziałów przygotowawczych. W obecnej sytuacji wydaje się, że możliwość ta przerodzi się w konieczność. Ministerstwo informuje, jak powinny być one zorganizowane. 

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest dopełnieniem obowiązujących już wcześniej regulacji odnoszącej się do edukacji dzieci cudzoziemców. Jej celem jest ułatwienie organizowania kształcenia dla uczniów pochodzących z objętej wojną Ukrainy.

 

Także oddziały przygotowawcze mogły być organizowanej na podstawie dotychczasowych przepisów. Są one tworzone głównie dla uczniów z zagranicy. Kryterium jest znajomość języka polskiego. Dziecko będzie mogło uczyć się w oddziale przygotowawczym, gdy jego znajomość języka polskiego nie jest na tyle dobra, by swobodnie mogły brać udział w prowadzonych zajęciach. W takich oddziałach mogą się zatem uczyć zarówno dzieci cudzoziemców, które nie są obywatelami polskimi, jak i dzieci z polskim obywatelstwem. Ten drugi przypadek odnosi się np. do uczniów szkół funkcjonujących zgodnie z zasadami systemu oświaty innych państw. 

Organizacja oddziałów przygotowawczych

Uczniowie uczący się w oddziałach przygotowawczych kształcą się zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego. Prowadzenie zajęć musi uwzględniać indywidualne potrzeby edukacyjne oraz także możliwości psychofizyczne. Oczywiście sposób tego dopasowania będzie się wiązał z możliwościami danej szkoły - chociażby możliwościami kadrowymi. Zajęcia prowadzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Dodatkowo podczas lekcji może być także pomoc nauczyciela - czyli osoba władająca językiem rodzimym dziecka. 

Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekraczać 25. Można także łączyć klasy, aby zoptymalizować organizację oddziału przygotowawczego. W przypadku szkół podstawowych możliwe jest połączenie klas: I-III, IV-6, oraz VII-VIII. W liceum możliwe jest jedynie połączenie klasy I i II. W technikum natomiast klasy I-III, III-IV oraz III-V.

Oddziały przygotowawcze mogą być organizowane na poziomie jednej szkoły. Przepisy przewidują także możliwość powołania międzyszkolnego oddziału przygotowawczego. Tak naprawdę ta nazwa odnosi się do sytuacji, w którym do szkolnego oddziału przygotowawczego zorganizowanego przez jedną szkołę, za zgodą organu prowadzącego ją, mogą chodzić dzieci z innej szkoły. 

Porozumienia zawarte między jednostkami samorządu terytorialnego mogą skutkować powołaniem oddziału międzygminnego. Te rozwiązania uzasadnione są warunkami demograficznymi.  

Ile zajęć w oddziale? 

Oddział przygotowawczy ma ułatwić samą naukę, ale także ma pomóc w asymilacji dzieci w nowym środowisku. Na ten drugi element z pewnością wielki wpływ ma możliwość swobodnej komunikacji. Dlatego w oddziałach przygotowawczych będą organizowane dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Nie może ich być mniej niż 6 godzin tygodniowo. Szkoła może jednak zdecydować, że zapewni swoim uczniom więcej takich zajęć. 

Natomiast na realizację programu nauczania przeznaczono nie mniej niż:

  • 20 godzin tygodniowo dla klas I-III
  • 23 godziny tygodniowo dla klas IV-VI
  • 25 godzin tygodniowo dla klas VII-VIII
  • 26 godzin tygodniowo dla szkół ponadpodstawowych niezależnie od rodzaju. 
Źródło:

Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki z 18 marca 2022 r. - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41492 )
Array ( [docId] => 41492 )