Kto może pełnić funkcję przewodniczącego na radzie pedagogicznej podczas nieobecności dyrektora

Autor: Michał Kowalski
Data: 02-02-2017 r.

Skoro to dyrektor pełni funkcję przewodniczącego rady pedagogicznej, to należy rozważyć, kto będzie prowadził jej posiedzenie w razie jego nieobecności. Zastępowanie dyrektora dotyczy wszystkich czynności, do jakich jest uprawniony sam dyrektor. Sprawdź, kto może pełnić tę funkcję!

Zastępca, czyli kto…

Niezależnie od czasu trwania nieobecności dyrektora jego zastępcą w tym czasie jest wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący. Regułę tę należy stosować również w zakresie obowiązku prowadzenia posiedzeń rady pedagogicznej.

Jeśli zatem dyrektor jest nieobecny w szkole, to niezależnie od czasu jej trwania radę pedagogiczną prowadzić powinien wicedyrektor, a w razie braku stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel szkoły wyznaczony przez organ prowadzący. Hierarchia ta powinna być zachowana, dlatego nie jest prawidłowym rozwiązaniem prowadzenie rady pedagogicznej przez innego nauczyciela szkoły, jeśli w szkole tej istnieje stanowisko wicedyrektora.

Przykład:

Regulamin rady pedagogicznej przewiduje, że w razie nieobecności w pracy dyrektor wyznacza innego nauczyciela szkoły celem prowadzenia posiedzeń rady. W szkole istnieje stanowisko wicedyrektora – czy taki zapis regulaminu jest prawidłowy?

Nie, gdyż zapis ten pozwala na wyznaczenie prowadzącego posiedzenie rady pedagogicznej, który nie jest uprawniony do zastępowania dyrektora. Skoro w szkole funkcjonuje stanowisko wicedyrektora, to wyłącznie on powinien prowadzić posiedzenia rady pedagogicznej w czasie nieobecności dyrektora. Co więcej osobę zastępującą dyrektora (jeśli w szkole nie istnieje stanowisko wicedyrektora) wyznacza wyłącznie organ prowadzący, więc dyrektor nie ma takiej kompetencji.

Nieobecność dyrektora i wicedyrektora

Wątpliwości powstaną, gdy w szkole nieobecny jest zarówno dyrektor, jak i wicedyrektor. W takiej sytuacji wydaje się, że rady pedagogiczne w okresie nieobecności dyrektora i wobec braku drugiego wicedyrektora powinien prowadzić nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący na takich samych zasadach, jak w przypadku braku stanowiska wicedyrektora.

Przykład:

Od 5 stycznia do 28 lutego dyrektor szkoły przebywa na zwolnieniu lekarskim. Na 10 lutego zaplanowano w szkole posiedzenie rady pedagogicznej. W tym dniu okazało się, że zachorował również wicedyrektor i jest nieobecny w szkole. Drugie stanowisko wicedyrektora nie zostało utworzone. W konsekwencji organ prowadzący powinien niezwłocznie wyznaczyć innego nauczyciela szkoły w celu zastępstwa dyrektora. Nauczyciel ten poprowadzi posiedzenie rady pedagogicznej.

Michał Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39992 )
Array ( [docId] => 39992 )