Lex Czarnek 2.0 - brakuje tylko podpisu Prezydenta

Data: 03-12-2022 r.

Ustawa wprowadzająca zmiany do Prawa oświatowego, nazywana Lex Czarnek 2.0 została ostatecznie przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. Aby weszła w życie brakuje tylko podpisu Prezydenta. Nauczyciele wzywają do podpisania petycji do Prezydenta prosząc o zawetowanie ustawy. 

Czwartkowe głosowanie Sejmu, dotyczyło odrzucenia wniosku Senatu. Wymagana była bezwzględna większość - czyli 223 głosy. Za odrzuceniem wniosku Senatu głosowało 224 posłów. Przeciw było 218. Dwie osoby wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 16 posłów. W efekcie, Lex Czarnek zostało przyjęte przez sejm i czeka na podpis Prezydenta. 

Czego dotyczył wniosek Senatu? 

 

Senat, 30 listopada 2022 r. przekazał do Sejmu uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Jej treść brzmi: Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 4 listopada 2022 r. ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, odrzuca tę ustawę. 

W uzasadnieniu do swojej uchwały Senat podkreślił, że zasadniczo ustawa jest powtórzeniem przepisów z 13 stycznia 2022 r. Na dobrą sprawę zostaje więc aktualne uzasadnienie poprzedniego projektu - ocenianego negatywnie przede wszystkim ze względu na rozszerzenie kompetencji kuratora oświaty. 

Proponowana regulacja doprowadzi do zwiększenia uprawnień kuratora - czyli przedstawiciela administracji rządowej, a ograniczenie samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. 

Nowe przepisy mogą prowadzić do zarzutu naruszenia zasady decentralizacji władzy publicznej - a ta wynika z art. 15 i 166 Konstytucji. Lex Czarnek uniemożliwia samorządom terytorialnym realizowania przysługujących im zadań publicznych. 

Ważne: Zdaniem Senatu Lex Czarnek nie odbiera samorządom zadań w dziedzinie oświaty, ale ogranicza ich zdolność do wykonywania tych zadań zgodnie z Konstytucją, czyli we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. 

Senat dostrzega również inne zagrożenie. Jego zdaniem zwiększenie uprawnień kuratora oświaty sprawia, że stanie się on organem nadzoru nad samorządem terytorialnym - poprzez sprawowanie nadzoru pedagogicznego. 

Zastrzeżenia Senatu dotyczyły również ograniczenia możliwości prowadzenia zajęć przez stowarzyszenia lub inną organizację - bo do tego sprowadza się w rzeczywistości konieczność uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty. Może on nie wyrazić zgody na zajęcia nawet wówczas, gdy dyrektor, rada szkoły i rada rodziców wyraża pozytywną opinię na temat tych zajęć. 

To jedynie wycinek zarzutów Senatu wobec ustawy. 

Konsekwencje Lex Czarnek według ZNP

Zdaniem ZNP wprowadzenie nowych przepisów przyniesie faktyczną likwidację Karty Nauczyciela w przedszkolach. Doprowadzi do tego możliwość zatrudniania w przedszkolach osób niebędących nauczycielami - już nie tylko do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, lecz do wszystkich zajęć. W konsekwencji Karta Nauczyciela będzie zastąpiona Kodeksem pracy. 

Lex Czarnek to zmiana ustroju oświaty -to powrót do centralnego zarządzania i pozbawiania szkół autonomii. Trudno też wskazać prawdziwe intencje ustawodawcy wprowadzającego przepisy o zawieszeniu nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego czy nowe regulacje dotyczące oceny dyrektora. 

Nastąpi ogromne sformalizowanie procedur, kontrola stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych działających w szkołach - w efekcie doprowadzi to do ich wycofania się z tej działalności i zubożenia oferty edukacyjnej. 

Czy Prezydent zawetuje ustawę? 

Niestety uchwała Senatu została odrzucona. Mimo trwających protestów nauczycieli, mimo opinii Senatu, Lex Czarnek zostało przyjęte. Ostatnia nadzieja w Prezydencie. Już raz zawetował proponowane przez ministra edukacji zmiany w Prawie oświatowym. Weto pojawiło się w marcu 2022 r. Prezydent uzasadniając swoją decyzję w marcu zaznaczał, że nie jest to dobry czas na wewnętrzne spory. Podkreślał też społeczny sprzeciw wobec proponowanych przepisów. Można śmiało powiedzieć, że te argumenty nadal są aktualne. 

Pod petycją o zawetowanie Lex Czarnek podpisało się już niemal 11 tys. osób. Czy tym razem też się uda? 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42431 )
Array ( [docId] => 42431 )