Nowa Karta nauczyciela z podpisem Prezydenta

Data: 15-08-2022 r.

Mimo licznych kontrowersji i sprzeciwów, zmiany w Karcie Nauczyciela zostaną wprowadzone. Prezydent podpisał nowelizację ustawy, zmieniającą zasady awansu zawodowego, oceny pracy i czasu pracy. 

Na kanwie nowych przepisów mamy starcie dwóch sił, które wyrażają skrajnie różne opinie na temat nowej ustawy. Z jednej strony - resort edukacji głoszący, że wprowadzone zmiany upraszczają i zdołają odbiurokratyzować system awansu zawodowego i wprowadzają rewelacyjne rozwiązanie konsultacji z nauczycielem, a także dają kadrze pedagogicznej podwyżki. Z drugiej strony są nauczyciele wspierani w zakresie podwyżek także przez Senat. Z tej strony słychać głosy i apele, że skrócona ścieżka awansu zawodowego i nowe kryteria dla tego awansu nie przyniosą dla oświaty niczego dobrego - a jedynie frustrację i jeszcze mniejsze zainteresowanie pracą w szkole, co spotęguje już istniejący kryzys kadrowy. Oferowane podwyżki - o czym także strona rządowa milczy - są jedynie gwarancją, by początkujący nauczyciel nie zarabiał poniżej minimalnego wynagrodzenia. 

Nowa Karta Nauczyciela

Niestety nowe przepisy nie są efektem kompromisu między ścierającymi się racjami. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany stworzone przez resort oświaty. Głównie odnoszą się do trzech obszarów. Dotyczą: 

1. awansu zawodowego
2. oceny pracy nauczycieli
3. czasu pracy nauczycieli

ad. 1. Awans zawodowy

Nauczycielska ścieżka awansu zawodowego została znacząco skrócona w nowych przepisach. Zlikwidowane zostają stopnie nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po zmianach pierwszym etapem będzie przygotowanie do zawodu nauczyciela, trwające 3 lata i 9 miesięcy albo 2 lata i 9 miesięcy dla osób, które otrzymają wsparcie mentora. 

Pierwszym stopniem awansu jest nauczyciel mianowany, drugim - nauczyciel dyplomowany. Dla osiągnięcia drugiego stopnia wymagane jest przepracowanie w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy lub odpowiednio skróconego o rok. Staż ten jest liczony od dnia otrzymania stopnia nauczyciela mianowanego. 

Stopień nauczyciela mianowanego będzie możliwy po 4 latach - nie jak dotychczas po 6. 

ad. 2. Ocena pracy nauczycieli

Oceny nauczycieli będą teraz powiązane z etapem ich ścieżki zawodowej. Obligatoryjna ocena nastąpi w drugim oraz ostatnim roku przygotowania do zawodu. Przed wydaniem oceny dyrektor będzie zobowiązany zasięgnąć opinii mentora.  Aby otrzymać zatrudnienie na czas nieokreślony oraz uzyskać tytuł nauczyciela mianowanego. 

Z kolei ocena warunkująca otrzymanie awans na nauczyciela dyplomowanego będzie wystawiana na wniosek samego nauczyciela. Stopień otrzyma jedynie nauczyciel, który osiągnął co najmniej bardzo dobrą ocenę. 

ad. 3. Czas pracy

Czas pracy zmienia się poprzez dorzucenie jednej godziny w ramach tego samego wynagrodzenia. Nauczyciele mają bowiem jedną godzinę w tygodniu poświęcić na konsultację z uczniami bądź ich rodzicami. 

Ważne: Dodatkowa godzina na konsultacje nie może przekroczyć wymiaru 40 godzin pracy w tygodniu. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42105 )
Array ( [docId] => 42105 )