Nowe wytyczne covidowe dla przedszkoli

Data: 19-03-2022 r.

Główny Inspektor Sanitarny przedstawił wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych itp. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla dzieci i ich opiekunów. Choć zachorowań jest coraz mniej, to przecież jeszcze nie koniec pandemii. 

Wytyczne GIS są skierowane do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole i wszystkich innych form wychowania przedszkolnego. Dotyczą także innych instytucji, które zajmują się opieką nad dziećmi do 3 roku życia.  Biorąc pod uwagę, że pandemia towarzyszy nam już od dłuższego czasu, to patrząc na przedstawione wytyczne śmiało można powiedzieć, że nie są zaskakujące. 

Ważne: W wytycznych rekomendowane jest przede wszystkim szczepienie przeciw COVID-19.

Organizacja pracy

Grupa dzieci powinna przebywać w jednej sali i opiekować się nią powinien w miarę możliwości ten sam opiekun. Niezwykle ważne jest wietrzenie sal co najmniej raz na godzinę, a w miarę potrzeby także częściej. 

Jeśli dana placówka ma taką możliwość, to idealnym rozwiązaniem byłoby zapewnienie takiego systemu pracy, by dzieci poszczególnych grup praktycznie się ze sobą nie stykały. Podobnie pracownicy administracyjny, pracownicy kuchni czy obsługa serwisów sprzątających, nie powinna mieć kontaktu ani z dziećmi, ani z ich opiekunami. 

Do przedszkola może przychodzić jedynie zdrowe dziecko. Nie jest wskazane przyprowadzanie dzieci także wtedy, kiedy ich bliscy mają objawy choroby albo są na kwarantannie. 

W przedszkolu powinien znajdować się bezdotykowy termometr. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura czy duszności, dziecko musi zostać odizolowane. Warto zadbać o procedurę szybkiego kontaktu z rodzicami w takich szczególnych sytuacjach.  

Niezbędne jest ograniczenie przebywania rodziców w placówce. A jeśli już przyprowadzają dzieci, bądź im towarzyszą - muszą mieć maseczki ochronne, dezynfekować dłonie i przedmioty oraz zachowywać odpowiedni odstęp. 

Podejrzenie zakażenia u pracownika 

W wytycznych znajduje się zalecenie, że do pracy powinny przychodzić jedynie osoby, które nie mają objawów chorobowych. Od przychodzenia do pracy powinny się powstrzymać także osoby, których bliscy przebywają na kwarantannie. Musi to być świadoma decyzja, każdy pracownik zdaje sobie z pewnością sprawę z odpowiedzialności za zdrowie uczniów i innych współpracowników

W placówce musi być przygotowane pomieszczenie nadające się do bezpiecznego odizolowania osoby potencjalnie chorej. Pomieszczenia w których taka osoba przebywała, powinny być zdezynfekowane. Niewątpliwie powinna być dostępna procedura postępowania na wypadek zakażenia. Jeśli podejrzenie zakażenie się potwierdzi, trzeba stosować się do zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego. 

Dezynfekcja i higiena

Jesteśmy już przyzwyczajeni do dezynfekcji rąk. Nie zdziwi z pewnością, że w placówkach zajmujących się dziećmi taki wymóg także powinien wystąpić. Ważne aby umieścić odpowiednie informacje o konieczności dezynfekcji rąk przez wszystkie osoby dorosłe, które wchodzą na teren przedszkola czy innego podmiotu zajmującego się wychowaniem przedszkolnym. To samo odnosi się do używania maseczek ochronnych. 

Większą uwagę należy zwrócić na mycie rąk przez dzieci. 

Sposób przeprowadzania dezynfekcji musi odpowiadać wymaganiom przewidzianym przez producenta stosowanego preparatu. Dotyczy to także czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia, aby zminimalizować niebezpieczeństwo wdychania oparów przez dzieci. Warto usunąć z pomieszczeń przedmioty, których skuteczna dezynfekcja jest utrudniona - np. maskotki. Wykorzystywane do zajęć rekwizyty, czy sprzęt sportowy, także powinien być w miarę możliwości zdezynfekowany po każdych zajęciach. Dezynfekcja powinna być również przeprowadzana na terenie placu zabaw. 

GIS zaleca również wywieszenie instrukcji prawidłowego mycia rąk. 

Żywienie

W placówkach powinny obowiązywać rozwiązania zakładające szczególną ostrożność w odniesieniu do pracowników. Warto zachować odpowiednią odległość stanowiska pracy. Mycie i dezynfekowanie stanowisk pracy i urządzeń kuchennych musi zdecydowanie uwzględniać sytuację epidemiologiczną, a zatem być przeprowadzane z ponadprzeciętną starannością. 

Samo wydawanie posiłków także warto zmodyfikować. Aby zagwarantować możliwie największe bezpieczeństwo, można wprowadzić zmiany wydawanie posiłków. Naczynia i sztućce trzeba myć w zmywarce z użyciem odpowiedniego detergentu, stosując temperaturę minimum 60 stopni, a jeśli nie ma takiej możliwości - wyparzać je. Jeśli w przedszkolach jedzenie dostarczane jest przez catering, to powinien on zapewnić sztućce jednorazowe. 

Źródło:

Wytyczne GIS opublikowane na portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41487 )
Array ( [docId] => 41487 )