Zwiększono wymiar zajęć z języka polskiego z 2 godzin tygodniowo do 6 godzin. Jest to liczba minimalna, którą oddział musi zapewnić. W właśnie trwającym roku szkolnym można prowadzić dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Istnieje możliwość zorganizowania ich jako zajęcia indywidualne, lub grupowe, przy czym w tym drugim przypadku, grupa nie może przekraczać 15 osób.
Nowe zasady organizacji edukacji dla dzieci z Ukrainy
Ministerstwo Edukacji przygotowało kolejny pakiet ułatwień dotyczący kształcenia dzieci z Ukrainy. Nowe rozporządzenie z 8 kwietnia dotyczące tych zasad, zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Teraz Minister w piśmie do dyrektorów, nauczycieli i kuratorów z 13 kwietnia informuje o tych zmianach.
Dodatkowy język polski
Ważne: W roku szkolnym 2021/2022 nie obowiązuje już limit zajęć dodatkowych z języka polskiego i zajęć wyrównawczych, który dotychczas wynosił 5 godzin.
Zobacz także: Dodatkowe godziny języka polskiego – czy możliwe w oddziale przygotowawczym
Zaświadczenie zamiast świadectwa
Zgodnie z nowymi przepisami, uczeń z Ukrainy, który korzysta z edukacji w Polsce zorganizowanej w ramach oddziału przygotowawczego nie podlega klasyfikacji rocznej. Odnosi się to do roku szkolnego 2021/2022. Zasada ta dotyczy ucznia, co do którego rada pedagogiczna uzna, że:
- nie zna on języka polskiego, albo
- jego znajomość języka polskiego nie wystarcza do korzystania z nauki, lub
- zakres zajęć organizowanych w szkole sprawia, że jego klasyfikacja roczna jest niemożliwa.
Po spełnieniu tych warunków uczeń otrzyma z końcem roku zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego zamiast zwyczajowo wydawanego świadectwa szkolnego.
Podobne rozwiązanie przyjęto dla uczniów, którzy korzystali z oddziałów przygotowawczych technikum lub szkoły branżowej. Oddziały przygotowawcze mogły realizować jedynie elementy znajdujące się w podstawie programowej danego zawodu. Z tego względu nie sposób wydać uczniom świadectwa dokumentującego ukończenie roku z realizacją całego programu. Dlatego właśnie uczniowie także dostaną zaświadczenie i nie będą podlegać klasyfikacji.
Zobacz także: Procedura tworzenia oddziału przygotowawczego w szkole
Jeszcze większe klasy
Liczba uczniów na zajęciach zostaje zwiększona w nowych przepisach. Obowiązek podziału na grupy będzie dotyczył oddziałów przekraczających 30 uczniów - na zajęciach z informatyki, języków obcych i wychowania fizycznego, a w przypadku zajęć z kształcenia ogólnego i zawodowego - jeśli mają one w programie przewidziane prowadzenie ćwiczeń bądź laboratorium - podział na grupy będzie obowiązkowy dopiero po przekroczeniu 34 uczniów.
W przypadku oddziałów przedszkolnych, oraz oddziałów klas I-III, a także oddziałów i grup wychowawczych w których zwiększono liczbę dzieci lub uczniów niepełnosprawnych - ta zwiększona liczba uczniów zostaje zachowana. Tak duże grupy będą mogły funkcjonować do końca danego etapu kształcenia - czyli odpowiednio do końca przedszkola, bądź do końca klasy III, czy innego etapu edukacyjnego.
Sportowe oddziały przygotowawcze
W nowym rozporządzeniu uwzględniono również potrzebę stworzenia oddziałów przygotowawczych w szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego. Dotyczy to jeszcze trwającego roku 2021/2022. Oddziały te będę musiały realizować program szkolenia sportowego.
Zatrudnienie nie-nauczyciela
Rozporządzenie zawiera także przepisy dające możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem. Musi ona jednak posiadać kwalifikacje uznane przez dyrektora szkoły, a zgodę na jej zatrudnienie musi wyrazić kurator oświaty lub specjalistyczne jednostki nadzoru. Osoba taka może realizować zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Pieniądze na realizację przepisów
Minister gwarantuje, że samorządy będą miały dodatkowe pieniądze na realizację wyzwań związanych z kształceniem uchodźców. Mają one pochodzić ze zwiększonej subwencji ogólnej, lub dodatkowego funduszu. O dodatkowe pieniądze nie trzeba składać wniosku - będą one naliczane na podstawie danych zawartych w systemie informacji oświatowej. Wypłaty następować będą w miesięcznych ratach.
Dodatkowe pieniądze znajdą się także na takie zadania jak wychowanie przedszkolne dzieci w wieku 2,5-5 lat oraz organizowanie transportu dla dzieci do szkół.
Zobacz także: Zapisanie do szkoły ucznia z Ukrainy a pobieranie nauki zdalnej w ukraińskim systemie oświaty
Pismo Ministra Edukacji i Nauki z 13 kwietnia 2022 r. skierowane do kuratorów, dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego - opublikowane na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
