Nowości oświatowe w przedszkolach – prezydent podpisał ustawę przedszkolną

Data: 26-06-2013 r.

Ustawa o systemie oświaty została znowelizowana – nowości oświatowe dotyczą obniżenia opłat za pobyt dzieci w przedszkolach. Samorządy otrzymają środki na upowszechnianie edukacji przedszkolnej, dzięki czemu rodzice mniej zapłacą za pobyt dzieci w przedszkolu.

Prezydent podpisał tzw. ustawę przedszkolną, co oznacza, że od 1 września 2013 roku opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu będą niższe. Znowelizowana ustawa o systemie oświaty zakłada, że za każdą godzinę spędzoną w przedszkolu ponad wymiar ustawowo finansowany przez samorząd, rodzice zapłacą złotówkę. Ministerstwo Edukacji Narodowej dąży do upowszechniania edukacji przedszkolnej, dlatego zapowiadane są kolejne nowości oświatowe.

Nowości oświatowe – zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego


Resort edukacji chce, aby wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat mogły uczęszczać do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Obecnie jest to trudne, ponieważ dyrektor przedszkola dysponując ograniczoną liczbą miejsc, nie może zagwarantować, że każde dziecko w tym wieku zostanie przyjęte. Poważną barierą dla rodziców są również opłaty za korzystanie z przedszkola. Nowelizowana ustawa o systemie oświaty ma zmienić tę sytuację, a ostatnie planowane w związku z tym nowości oświatowe zaczną obowiązywać od 1 września 2017 roku.

Planowane nowości oświatowe – jak zmieni się ustawa o systemie oświaty

MEN zapowiada, że ustawa o systemie oświaty będzie nowelizowana systematycznie. Pierwsze nowości oświatowe mają obowiązywać od września 2013 roku. Kolejne zmiany nastąpią we wrześniu 2015 roku, kiedy dyrektor przedszkola przyjmie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego wszystkie dzieci 4 letnie, których rodzice będą zainteresowani tą formą opieki. Natomiast od września 2017 roku gmina zagwarantuje miejsce w placówce dla wszystkich trzylatków, które dyrektor przedszkola będzie miał obowiązek zapisać do placówki, jeżeli rodzice zgłoszą taką wolę.

Źródło: Komunikat MEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30274 )
Array ( [docId] => 30274 )