Obowiązkowa nauka zdalna - w jakich przypadkach i na jakich zasadach?

Data: 01-08-2022 r.

Resort edukacji przygotował rozporządzenie określające zasady prowadzenia i moment wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. We wskazanych sytuacjach zastosowanie tej metody będzie obowiązkowe. A wśród przyczyn znajduje się nie tylko epidemia. 

Nowe rozporządzenie przygotowana na podstawie delegacji ustawowej z art. art. 125a ust. 6 ustawy – Prawo oświatowe. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2022 r. - co ciekawe dokładnie tego samego dnia ma wejść w życie wskazana delegacja. 

 

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie oznacza to, że od 1 września rozpoczyna się nauka zdalna. Wejście w życie rozporządzenia daje jedynie możliwość jej zastosowania w ściśle określonych przypadkach. 

Zawieszenie zajęć ze względu na bezpieczeństwo 

Zawieszenie zajęć może nastąpić w razie wystąpienia na danym terenie:
1) zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, 2) nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów, 3) zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną, 4) innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów

W opisanych przypadkach zawieszenie zajęć następuje zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, określonymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. 

Zawieszenie zajęć jest przewidziane w nowym art. art. 125a ust. 1 i 2 Prawa oświatowego. Jeśli zawieszenie trwa dłużej niż dwa dni, dyrektor jest obowiązany zorganizowania nauki z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. 

Ideą tych przepisów jest zapewnienie możliwości ciągłości edukacji, jeśli z jakiegoś powodu nauka stacjonarna jest niebezpieczna, ze względu na wystąpienie jakiejś okoliczności zagrażającej zdrowiu lub życiu. 

Zajęcia on-line mają być dostosowane do możliwości uczniów i - w nowej odsłonie - zagwarantować możliwość konsultacji z nauczycielem. Co do zasady godziną lekcyjną pozostanie 45 minut, jednak może to zostać zmienione przez dyrektora szkoły w uzasadnionych przypadkach. Dyrektor może ustalić, że lekcje będą trwały od 30 do 60 minut. Zajęcia mają być równomiernie rozłożone w ciągu dnia i zróżnicowane. Mają też być ułożone w taki sposób, by naprzemiennie korzystać z monitorów ekranowych i uczyć się bez nich. 

Konsultacje z nauczycielem o których mowa wcześniej, mają być zagwarantowane przez dyrektorów zarówno dla uczniów jak i rodziców. Jeśli tylko to możliwe i nie będzie zagrażało zdrowiu lub bezpieczeństwu uczniów) konsultacje te mają się odbywać w ramach spotkania ucznia czy rodzica z nauczycielem. 

Zajęcia stacjonarne dla niektórych uczniów

Jeśli ze względu na niepełnosprawność bądź też trudną sytuację rodzinną, określeni uczniowie nie będą w stanie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na odległość, dyrektor będzie mógł dla nich zorganizować zajęcia na terenie placówki. Jeśli to możliwe - to z wykorzystaniem metod na odległość, jeśli nie - to w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem. Jeśli nie uda się to na terenie szkoły czy przedszkola, będzie możliwe wykorzystanie innego miejsca np. domu kultury. 

Na wycieczkę zamiast do szkoły

Co prawda nie będzie można prowadzić zajęć w szkole, ale jeśli będzie to bezpieczne, nauczyciele będą mogli organizować wycieczki w ramach krajoznawstwa i turystyki. Ma to wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne dzieci pozbawionych codziennego kontaktu z rówieśnikami podczas nauczania zdalnego. 

Całkowita rezygnacja z zajęć

Za zgodą organu prowadzącego i po pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, będzie można odstąpić od zajęć on-line. Wówczas zajęcia w ogóle będą zawieszone, a jedynie za pomocą elektronicznych metod komunikacji nauczyciele będą mogli przekazywać materiały pozwalające utrwalić zdobytą wiedzę i rozwijać zainteresowania uczniów w miejscu zamieszkania. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wraz z uzasadnieniem, opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42067 )
Array ( [docId] => 42067 )