Pobieranie opłat za wyprawkę przedszkolną jest niezgodne z prawem

Autor: Wysocka Marta
Data: 25-09-2017 r.

Przedszkole w ogóle nie powinno pobierać opłat za wyprawkę dziecka. Jedyne opłaty, jakie mogą ponosić rodzice to maksymalnie 1 zł za godzinę wykraczającą poza czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez gminę oraz opłaty za wyżywienie w przedszkolu. MEN przypomina – oczekiwanie opłat za wyprawkę jest niezgodne z prawem!

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki należy do zadań organu prowadzącego przedszkole. Pobieranie opłat za wyprawkę przedszkolną jest niezgodne z prawem. Przedszkole nie może wymagać od rodziców uiszczania jakichkolwiek opłat innych niż opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w przedszkolu w godzinach wykraczających poza codzienny bezpłatny 5-godzinny pobyt. Stanowisko w tej sprawie zajęło także Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraźnie informujące, że pobieranie opłat na zakup artykułów plastycznych jest niezgodne z

STANOWISKO MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

„Za działanie przedszkola, w tym zagwarantowanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, w tym zapewnienie m.in. środków higieny osobistej, artykułów biurowych, zabawek odpowiada organ prowadzący. Nie jest to rolą rodziców. Pobieranie dodatkowych opłat na zakup kredek i innych przyborów – tzw. „wyprawki” jest niezgodne z prawem”

 

MEN podkreśla, że rodzice powinni zapewnić dziecku jedynie przybory pozwalające na utrzymanie higieny osobistej np. buty na zmianę, chusteczki higieniczne, szczoteczkę i pastę do zębów. W tym przypadku także nie mówi się o pobieraniu opłat, ale o dostarczeniu do przedszkola niezbędnych artykułów higienicznych.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40651 )
Array ( [docId] => 40651 )