Polska edukacja tylko dla mieszkających w Polsce?

Data: 06-05-2022 r.

Dyrektor szkoły nie ma możliwości przyjęcia ucznia z polskim obywatelstwem i zgodzenia się na edukację domową, jeśli uczeń nie mieszka w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Edukacji i Nauki o zajęcie stanowiska.

RPO zgłosił się po wyjaśnienia do Ministra Edukacji i Nauki, bo nie znalazł podstaw prawnych uzasadniających ograniczenie możliwości korzystania z polskiego systemu oświaty jedynie do uczniów mieszkających w Polsce. Problem taki zgłosił Rzecznikowi jeden z dyrektorów szkół. Podstawą odmowy jest stanowisko MEiN zgodnie z którym edukacja domowa jest zarezerwowane tylko dla dzieci mieszkających w Polsce. Ale na jakiej podstawie stanowisko zostało wydane? 

 

Prawo oświatowe kontra wytyczne resortu

Z prawa oświatowego wynika, że dziecko nie musi mieć miejsca zamieszkania na terenie województwa w którym chodzi do szkoły czy przedszkola. Jest to jedno z ostatnich ułatwień. W 2001 r. wprowadzono także możliwość edukacji domowej dla dzieci za granicą. Takie możliwości to odpowiedź na postulaty społeczeństwa. Z jednej strony Konstytucja gwarantuje równy dostęp do edukacji, poza tym system edukacji ma gwarantować taki dostęp,  z drugiej - rodzice mają prawo do decydowania o sposobie edukacji ich dzieci i swobodnego wyboru szkoły. W gestii rodziców była także decyzja, czy ich dziecko ma realizować obowiązek szkolny zdalnie. 

Dzieci mieszkające za granicą mają możliwość korzystania ze zdalnego nauczania w szkołach przy przedstawicielstwach dyplomatycznych prowadzonych przez MEiN. Dlaczego więc nie mogą korzystać z polskiego systemu oświaty, mimo polskiego obywatelstwa? 

Ograniczenie zdaje się nie mieć żadnej podstawy prawnej. 

Resort stoi na stanowisku, że zgoda na realizowanie obowiązku edukacji poza szkołą może być wydana przez dyrektora jedynie w odniesieniu do ucznia szkoły. Zezwolenie jest wydawane na wniosek rodzica w drodze decyzji.  Jeżeli osoby przebywają za granicą, to dyrektor nie będzie mógł wykazać takich uczniów w Systemie Informacji Oświatowej. 

Zdaniem RPO to nie jest odpowiedź na pytanie dlaczego dyrektor szkoły nie może przyjąć takiego dziecka do szkoły, a jak już będzie miało status ucznia - wydać pozwolenia na korzystanie z nauki domowej. Odpowiedź wskazuje, że podstawowym problemem jest sposób działania Systemu Informacji Oświatowej. 

Źródło:

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z 5 maja 2022 r.  do Ministra Edukacji i Nauki opublikowane na oficjalnym portalu Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41755 )
Array ( [docId] => 41755 )