Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/23

Data: 08-08-2022 r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało jak będzie wyglądać rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Zapewnia także, że dla każdego ucznia do 18 roku życia jest miejsce w publicznej szkole podstawowej. 

Organ prowadzący szkołę decyduje o tym ile będzie miejsc w szkołach i w oddziałach, jaka będzie liczba oddziałów w szkołach, a także liczba szkół i typ szkół ponadpodstawowych. Może on także w razie konieczności zwiększyć liczbę oddziałów i miejsc planowanych na kolejny rok. 

Obowiązek szkolny obowiązuje do 18 roku życia. Rada każdego powiatu ustala sieć publicznych szkół ponadpodstawowych. Musi jednak mieć na względzie liczbę uczniów, żeby ten obowiązek szkolny móc realizować. To gminy, powiaty i samorządy województwa są zobowiązane do zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Zadania te samorząd wykonuje we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. 

Trzeba pamiętać, że umożliwienie realizacji obowiązku szkolnego nie jest równoznaczne z zapewnieniem miejsca w wybranej przez ucznia szkole. 

Ważne: Do publicznych szkół ponadpodstawowych uczniów przyjmuje się po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. 

Zasady przyjmowania do placówek publicznych muszą być przejrzyste i możliwe do spełnienia, nie jest to jednak gwarancja dostania się do konkretnej placówki. 

Zasady rekrutacji uzupełniającej

W przypadku rekrutacji uzupełniającej nie ma rozbieżności względem zasad prowadzenia postępowania rekrutacyjnego. 

Maksymalna liczba punktów, którą kandydat do szkoły może uzyskać w postępowaniu rekrutacyjnym wynosi 200, przy czym 100 punktów jest przyznawane za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie, a 100 punktów za wyniki egzaminu ósmoklasisty. 

Minimalna liczba punktów, która uprawnia do przyjęcia do szkoły jest ustalana dopiero po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i odpowiada ono liczbie punktów, którą otrzymał kandydat przyjęty na ostatnie wolne miejsce, który właśnie taką najniższą punktację posiadał. 

Ważne: Ustalenie dolnego progu uprawniającego do przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej jest sprzeczne z Prawem oświatowym. 

Postępowanie odwoławcze

Możliwa jest weryfikacja wyników postępowania rekrutacyjnego z zastosowaniem postępowania odwoławczego. W roku szkolnym 2022/2023 aby skorzystać z postępowania odwoławczego, rodzice kandydata występują do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o uzasadnienie odmowy przyjęcia do szkoły. Muszą zmieścić się w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia wyników. Uzasadnienie odmowy przyjęcia do szkoły musi być sporządzone przez komisję w terminie 3 dni od złożenia wniosku. Od tego uzasadnienia można odwołać się do dyrektora szkoły - termin dla tego odwołania wynosi także 3 dni.  Od decyzji dyrektora także można się odwołać - tym razem zostaje jedynie sąd administracyjny. 

Niezrekrutowany uczeń

Jeśli uczniowi nie udało się zrekrutować ani w normalnym postępowaniu rekrutacyjnym, ani w postępowaniu uzupełniającym, może zostać przyjęty do takiej szkoły ponadpodstawowej, w której zostały jeszcze miejsca. W tym trybie przyszły uczeń może się ubiegać do dowolnej szkoły, w której takie miejsca są. ich listę przedstawiają kuratorzy oświaty po zakończeniu postępowań rekrutacyjnych. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42088 )
Array ( [docId] => 42088 )