Sposób zapoznania nauczycieli z regulaminem dyżurów określa dyrektor

Autor: Leszek Zaleśny
Data: 05-08-2014 r.

Decyzja o tym, w jaki sposób nauczyciele zostaną zapoznani z regulaminem dyżurów jest podejmowana przez dyrektora szkoły w sposób autonomiczny. Podpisywanie regulaminu przez nauczycieli nie jest konieczne, ale pozwala uniknąć problemów.

Jeżeli nauczyciele zostali zapoznani z regulaminem dyżurów podczas zebrania rady pedagogicznej, to w protokole należy zamieścić stosowny zapis. Do protokołu dołącza się także listę nauczycieli uczestniczących w zebraniu, ponieważ wskazuje ona, kto był obecny na zebraniu i został zapoznany z regulaminem.

Drugą możliwością zapoznania nauczycieli z harmonogramem dyżurów jest uzyskanie podpisu potwierdzającego zapoznanie się z regulaminem od każdego nauczyciela, który ma obowiązek stosowania jego postanowień. Zbieranie podpisów można zorganizować na posiedzeniu rady pedagogicznej, albo w pokoju nauczycielskim.

Najczęściej dyżury są pełnione na każdej kondygnacji budynku szkolnego, a jeżeli korytarz jest długi, to przez dwóch nauczycieli. Muszą być one zorganizowane wszędzie tam, gdzie przebywają uczniowie. Najlepiej, aby dyrektor przed ustaleniem grafiku dyżurów podczas przerwy dokonał przeglądu budynku szkolnego i sam ustalił, gdzie uczniowie mogą być narażeni na niebezpieczeństwo i tam ustalił miejsce dyżuru. Na przykład:

  • wejście do budynku szkolnego,
  • okolice szatni, stołówki,
  • toalety,
  • zakamarki, ciemne kąty,
  • najbardziej uczęszczane miejsca w szkole, najbardziej uczęszczane szlaki komunikacyjne (wejście do budynku szkolnego, główna klatka schodowa, wyjście na boisko).
Leszek Zaleśny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35453 )
Array ( [docId] => 35453 )

Array ( [docId] => 35453 )