Strona internetowa przedszkola musi spełniać standardy kontroli zarządczej

Autor: Lucyna Gromiec
Data: 17-10-2016 r.

Od  czerwca 2015 r. strony internetowe przedszkoli publicznych muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W praktyce obowiązek ten został wypełniony niewłaściwie lub w ogóle, a zaniedbania narażają dyrektora placówki na odpowiedzialność za naruszenie przepisów o kontroli zarządczej.

Zgodnie z rozporządzeniem z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności serwisy podmiotów wykonujących zadania publiczne należało dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych tak, aby spełniały międzynarodowy standard dostępności stron – Web Content Accessibility Guidelines WCAG 2.0. zamieszony w załączniku nr 4 ww. rozporządzenia. Wyznaczony trzyletni okres przygotowawczy dostosowania serwisów do tych wytycznych minął  31 maja 2015 r. Obowiązek dostosowania dotyczy nie tylko urzędów administracji publicznej, ale wszystkich podmiotów realizujących zadania publiczne, w tym przedszkoli i szkół publicznych.

Kontrole przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazały jednak wiele nieprawidłowości w tym zakresie. Do najczęściej występujących błędów NIK zaliczył:

  • błędy wpływające na prawidłowe odczytywanie zawartości strony przez programy asystujące,
  • problemy z dostępnością stron internetowych dla użytkowników posługujących się głównie klawiaturą,
  • niedostosowanie stron do wymagań osób słabowidzących, m.in. niewystarczający kontrast między tłem a tekstem, niewłaściwe wyróżnienia treści, brak możliwości zatrzymania przesuwających się informacji,
  • niedostępność materiałów multimedialnych dla osób niewidomych i głuchych – materiały audio nie posiadają opisu tekstowego, a materiały filmowe nie są wyposażone w napisy lub audiodeskrypcję.

Najczęstszymi przyczynami niedostosowania lub niepełnego dostosowania strony internetowej do potrzeb osób niepełnosprawnych czy słabo wykształconych są:

  • niewystarczająca wiedza pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie strony internetowej,
  • błędy powstałe w trakcie wprowadzania danych,
  • późne podjęcie działań wspierających przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
  • brak środków finansowych na budowę lub modernizację przestarzałych serwisów i dostosowanie ich do standardu WCAG 2.0

Warto skorzystać z darmowych rozwiązań

Istotne jest dokonanie przez dyrektorów przeglądu stron internetowych pod kątem dostosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie pracownikom publikującym treści na stronach www odbycia szkoleń w tym zakresie.

Jeżeli dostęp do treści zamieszczonych na stronie internetowej przedszkola okaże się ograniczony, należy podjąć działania naprawcze. Dostosowanie strony www do potrzeb osób niepełnosprawnych nie musi wiązać się z dużym nakładem finansowym – może być proste i bezpłatne. Każdy podmiot publiczny, a także instytucja i firma, może skorzystać z bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Polską Akademię Dostępności realizowaną przez Fundację Widzialni dofinansowaną ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (www.pad.widzialni.org). Na platformie znajduje się blisko 200 bezpłatnych pakietów stron internetowych przygotowanych zgodnie ze standardem dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

Dostosowanie serwisu to element kontroli zarządczej

Zakres normowany przepisami rozporządzenia wpisuje się w standardy kontroli zarządczej, o której mówi ustawa o finansach publicznych, a zaniedbania związane z jej prowadzeniem skutkują odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Lucyna Gromiec konsultant w Pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty i Doradztwa Metodycznego Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39601 )
Array ( [docId] => 39601 )