TALIS – międzynarodowe badanie dla nauczycieli rozpoczęte

Data: 21-02-2013 r.

Międzynarodowe badanie TALIS ma na celu pozyskanie opinii nauczycieli i dyrektorów szkół na temat warunków pracy, systemu doskonalenia czy zarobków nauczycieli. W Polsce badanie przewidziano dla nauczycieli sześciuset szkół, obecnie trwa ich rekrutacja.

Dla nauczycieli czy dyrektora szkoły badanie stwarza możliwość anonimowego wyrażenia opinii na temat funkcjonowania szkoły oraz pracy nauczycielskiej. Międzynarodowy charakter badania umożliwia porównanie wyników w różnych państwach. Wśród pytań znajdą się te o doskonalenie zawodowe, zarobki nauczycieli, ale również ich wiek, płeć i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Dyrektor szkoły i nauczyciele o pracy w szkole

Dyrektor szkoły placówki zrekrutowanej do udziału w badaniu oraz zatrudnieni w niej nauczyciele mogą bez obaw i konsekwencji wyrazić swoje opinie na temat zarządzania oświatą oraz tego, jak kształtuje się ich poczucie satysfakcji zawodowej. Dla nauczycieli jest to szansa otwartego wypowiedzenia się, jak oceniają styl kierowania placówką, z jakimi problemami spotykają się na co dzień oraz co ich zdaniem powinien zmienić dyrektor szkoły, organ prowadzący czy ministerstwo. Zestawieniu zostaną poddane także zarobki nauczycieli pracujących w różnych rejonach Polski. Wnioski zostaną porównane z sytuacją i problemami nauczycieli w innych krajach, co pozwoli określić miejsce polskiego systemu edukacji w stosunku do pozostałych państw.

Badanie TALIS szansą dla nauczycieli

Uzyskane wyniki badania TALIS będą cennym źródłem informacji o polskim systemie oświaty. Stanowi to dużą szansę dla nauczycieli, którzy często krytycznie wypowiadają się o warunkach pracy i funkcjonowaniu systemu oświaty. Dyrektor szkoły nie jest w stanie rozwiązać ich problemów, jednak opublikowanie wyników w międzynarodowym raporcie silnie oddziałuje na organy rządowe i motywuje do podejmowania działań modernizacyjnych.

 

TALIS 2013 dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Pierwsze badanie TALIS w Polsce zostało zorganizowane w 2008 roku i było przeznaczone dla nauczycieli gimnazjów. W tegorocznej edycji uczestniczyć będą również nauczyciele szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Daje to bardziej miarodajne wyniki dotyczące sytuacji systemu edukacji. Łącznie w badaniu udział weźmie ok. 12 tysięcy nauczycieli.

Źródło: Międzynarodowe Badanie Nauczania i Uczenia się TALIS 2013

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30202 )
Array ( [docId] => 30202 )