Troska o odśnieżanie obowiązkiem dyrektora szkoły

Data: 13-12-2012 r.

Zapewnienie uczniom i nauczycielom bezpieczeństwa to jeden z podstawowych obowiązków dyrektora szkoły. Zimą musi zapewnić usuwanie niebezpiecznego śniegu i lodu. Nie powinien zajmować się tym nauczyciel szkoły czy nauczyciel przedszkola – dyrektor szkoły musi zatrudnić do tego celu odpowiednie osoby.

Nieodśnieżony teren wokół szkoły, zwisające sople lodu albo śnieg zalegający na dachu budynku to poważne zagrożenia dla zdrowia, których usunięcie jest obowiązkiem dyrektora szkoły (§ 21 ust. 2 rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp). Musi on wyznaczyć osobę, która zadba o bezpieczeństwo. Może być to woźny albo konserwator, warunkiem jest zapewnienie mu szkolenia stanowiskowego. Zadaniem dyrektora szkoły jest również zapewnienie jej warunków pracy zgodnych z prawem.

Nauczyciel szkoły i nauczyciel przedszkola nie mogą ponosić ryzyka

Obowiązki dyrektora szkoły obligują do poinformowania wszystkich pracowników o ryzyku związanym z wykonywaną przez nich pracą. Ryzyko związane z pracą dydaktyczną, opiekuńczo-wychowawczą lub administracyjną jest zgoła odmienne niż w przypadku zadań fizycznych, realizowanych na zewnątrz budynku. Nie można więc zobowiązać tych osób do odśnieżania i usuwania innych zagrożeń. Jeżeli dyrektor placówki wie, że zatrudniony przez niego nauczyciel przedszkola zajmuje się odśnieżaniem i nie reaguje – łamie prawo. Natomiast w sytuacji, w której nauczyciel przedszkola czy szkoły jest delegowany do takich zajęć – powinien odmówić.

Zapewnienie warunków do pracy przez dyrektora szkoły

Osoby zajmujące się pracą fizyczną muszą posiadać aktualne szkolenie bhp oraz badania lekarskie. Obowiązkiem dyrektora szkoły jest poinformowanie ich o ryzyku zawodowym oraz zatroszczenie się o wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, odzież oraz obuwie ochronne. Ponadto w zadania dyrektora szkoły wpisuje się zapewnienie im dostępu do pomieszczenia, w którym będą mogły się ogrzać oraz otrzymać ciepłe napoje w takiej ilości, która zaspokoi ich potrzeby.( § 111 i 112 rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp) Przepisy nie określają, jakie pomieszczenie należy udostępnić pracownikom odśnieżającym – najczęściej jest to np. pokój z którego korzystają pracownicy szatni czy stróż.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - § 21 ust. 2, § 112.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30189 )
Array ( [docId] => 30189 )