W rekrutacji do przedszkola dziecko 4-letnie nie ma pierwszeństwa przed 3-latkiem

Autor: Wysocka Marta
Data: 27-02-2017 r.

W postępowaniu rekrutacyjnym w pierwszej kolejności powinny być zakwalifikowane dzieci, które spełniają kryteria ustawowe, np. wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność dziecka. Dyrektor musi przyjąć wszystkie wnioski składane przez rodziców dzieci, także kontynuujących wychowanie przedszkolne, bez względu na wiek.

Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli musi być przeprowadzane dla wszystkich dzieci w kategoriach wiekowych przewidzianych w ustawie o systemie oświaty, czyli w wieku 3–6 lat.

Rekrutacja jest przeprowadzana w oparciu o zasadę powszechnej dostępności

 

Do przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc wychowania przedszkolnego na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:

  • wielodzietność rodziny kandydata,
  • niepełnosprawność kandydata,
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Dopiero, jeżeli na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego kandydaci uzyskają równorzędne wyniki lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, organizuje się drugi etap postępowania rekrutacyjnego z zastosowaniem kryteriów określonych przez organ prowadzący, który określa także dokumenty niezbędne do ich potwierdzenia.

Jeżeli np. w pierwszym etapie postępowania dziecko niepełnosprawne lub 3-letnie, które brało udział w rekrutacji, uzyskało wyższą liczbę punktów rekrutacyjnego od innych kandydatów – dzieci np. pełnosprawnych, 4-latków, to powinno być przyjęte do przedszkola w pierwszej kolejności.

O nieprzyjęciu dziecka do przedszkola trzeba poinformować i wskazać inną placówkę

Jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas rekrutacji do publicznej placówki wychowania przedszkolnego, przewyższy liczbę miejsc w tej placówce, jej dyrektor informuje wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o nieprzyjęciu dziecka. W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inną publiczną placówkę wychowania przedszkolnego, która może przyjąć dziecko. Czas pracy tej placówki powinien być zbliżony do czasu pracy np. przedszkola, do którego rodzice zgłosili dziecko.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40081 )
Array ( [docId] => 40081 )