Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela - praktyczne rozwiązania dla dyrektorów

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Marta Wysocka
Data: 25-07-2017 r.

Od 1 września 2017 r.  nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może pracować w innej placówce bez zgody dyrektora przedszkola będącego jego podstawowym miejscem pracy. Podjęcie dodatkowej pracy bez uzyskania zgody może zakończyć się rozwiązaniem stosunku pracy. Jak w praktyce ma wyglądać stosowanie tej regulacji?

Reforma systemu oświaty wprowadziła do przepisów o zatrudnianiu nauczycieli nową, istotną regulację przejściową. W okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Przez szkołę należy rozumieć również przedszkola publiczne i niepubliczne.

Zakaz obowiązuje dopiero od 1 września 2017 r. …

Przepis przewidujący ograniczenie dodatkowego zatrudnienia obowiązuję dopiero od 1 września 2017 r. aż do 31 sierpnia 2019 r. Nauczyciele mogą więc do 31 sierpnia 2017 r. podejmować lub kontynuować dodatkowe zatrudnienie w innej placówce. Jednak w przypadku kontynuowania zatrudnienia już w dniu 1 września 2017 r. nauczyciel powinien legitymować się zgodą dyrektora przedszkola będącego podstawowym miejscem zatrudnienia na dodatkowe zatrudnienia.

… i dotyczy też stanowisk niepedagogicznych

Z brzmienia art. 222 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe wynika, że ograniczenie podwójnego zatrudnienia obejmuje również przypadek, gdy zatrudnienie w drugiej szkole jest zatrudnieniem na stanowisku niepedagogicznym. Jak stanowi przepis: (…) podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć (…). Nie zaznaczono więc, że chodzi tylko o dodatkowe zatrudnienie na stanowisku nauczyciela. Wydaje się więc, że ograniczenie obowiązuje również wówczas, gdy dodatkowym miejscem zatrudnienia jest wprawdzie zatrudnienie w szkole, lecz na stanowisku niepedagogicznym. Autor zaznacza jednak, że niewykluczone są odmienne interpretacje.

Ograniczenie dodatkowego zatrudnienia nie dotyczy przypadków, gdy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu podejmuje lub kontynuuje zatrudnienie poza jednostką podlegającą regulacjom prawa oświatowego. Na takie dodatkowe zatrudnienie nauczyciel nie

Decydujące znaczenie dla zastosowania przepisów ograniczających dodatkowe zatrudnienia ma ustalenie, które zatrudnienie ma charakter podstawowy. Decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do nauczyciela. Zatem to nauczyciel wskazuje, które zatrudnienie uważa za podstawowe

Uzyskanie zgody – na wniosek

W celu uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie nauczyciel powinien wystąpić do Ciebie z wnioskiem. Przepisy nie określają jego wzoru, jednak powinien zawierać co najmniej dane nauczyciela oraz informacje o placówce w której chce podjąć albo kontynuować dodatkową pracę. Nauczyciel może także uzasadnić swoją prośbę.

Podobne informacje należy uwzględnić wniosku o wyrażenie zgody na kontynuowanie stosunku pracy nawiązanego przed wejściem w życie art. 222 ustawy wprowadzającej przepisy Prawo oświatowe.

Zgoda powinna dotyczyć konkretnego zatrudnienia

Przepisy nie wskazują, by zgoda udzielana na dodatkowe zatrudnienie mogła mieć warunkowy charakter i być ograniczona do danego wymiaru zajęć. Należy przyjąć, że dyrektor może udzielić jedynie bezwarunkowej zgody na dodatkowe zatrudnienie. Zgoda powinna dotyczyć konkretnego zatrudnienia we wskazanej przez nauczyciela placówce.

Umowę cywilnoprawną można zawrzeć bez zgody

Zakaz podejmowania bądź kontynuowania pracy w innej placówce nie dotyczy sytuacji w której z nauczycielem zawierana jest umowa cywilnoprawna. Dyrektor i analogicznie – organ prowadzący przedszkole nie może tak daleko ingerować w aktywność nauczyciela niezwiązaną z zatrudnieniem w przedszkolu.

Zakaz dotyczy tylko nauczycieli

Przepis zakazujący podejmowania dodatkowego zatrudnienia dotyczy tylko i wyłącznie nauczycieli. Pracownicy niepedagogiczni mogą więc podejmować zatrudnienie w innej placówce nie pytając o zgodę dyrektora przedszkola macierzystego.

Ograniczenie dodatkowego zatrudnienia dotyczy również pracy w przedszkolach niepublicznych – pod warunkiem, że są one zatrudnieniem dodatkowym. Jeżeli zatrudnienie w przedszkolu niepublicznym ma charakter podstawowy, wówczas nauczyciel podejmujący dodatkową pracę w innej placówce nie musi uzyskiwać zgody dyrektora przedszkola niepublicznego. Jeśli jednak nauczyciel przedszkola publicznego (wskazanego jako podstawowe miejsce zatrudnienia) zamierza podjąć dodatkową pracę w placówce niepublicznej, wówczas powinien uzyskać zgodę dyrektora przedszkola publicznego.

Marta Wysocka, specjalistka prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40568 )
Array ( [docId] => 40568 )