Dyrektor przedszkola może podjąć dodatkową pracę w placówce niepublicznej

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 20-02-2017 r.

Dyrektor publicznego przedszkola uważany jest za osobę pełniącą funkcję publiczną i z tego powodu dotyczy go wiele ograniczeń dotyczących podejmowania dodatkowych działań zarobkowych. Czy możesz podjąć pracę na umowę zlecenia lub umowę o dzieło w niepublicznym przedszkolu? Jakie warunki musisz spełnić, aby było to możliwe?

Dyrektor przedszkola może na podstawie umów cywilnoprawnych świadczyć różnego rodzaju usługi, może więc również wykonywać prace na rzecz przedszkola niepublicznego.

Dodatkowa praca jest dozwolona…

Przepisy nie zabraniają dyrektorowi przedszkola podejmowania dodatkowej pracy, czy prowadzenia innej działalności, poza kierowaniem przedszkolem. Ograniczenia dla dyrektora dotyczą pełnienia funkcji radnego gminy, która jest organem prowadzącym dla kierowanej placówki, zakazu zarządzania działalnością gospodarczą, pełnienia funkcji w organach podmiotów gospodarczych, czy wreszcie posiadania pakietu udziałów albo akcji w spółkach prawa handlowego. Ponadto dyrektor musi zrezygnować ze stanowiska w przypadku urlopu bezpłatnego udzielanego na podstawie art. 17 KN, czyli w związku z zatrudnieniem na stanowisku kuratora oświaty, w urzędzie administracji rządowej, kuratoriach oświaty, CKE i OKE, jednostkach nadzoru pedagogicznego (dotyczy przejścia na stanowiska wymagające kwalifikacji pedagogicznych), na podstawie wyboru, skierowania do szkoły za granicą.

…jeśli nie koliduje z obowiązkami dyrektora

Trzeba jednak mieć na uwadze, że dyrektora przedszkola, jak każdego nauczyciela, obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Od dyrektora przedszkola, jako osoby zajmującej stanowisko kierownicze, jest także wymagana większa dyspozycyjność niż w stosunku do innych nauczycieli, między innymi za tę dyspozycyjność dyrektor otrzymuje dodatek funkcyjny.

Jeżeli dodatkowe zajęcie w przedszkolu niepublicznym nie będą kolidowały z obowiązkami dyrektora w dotychczasowym miejscu pracy i nie będzie miało wpływu na jego dyspozycyjność, to jak najbardziej dyrektor może podjąć dodatkową działalność w przedszkolu niepublicznym. 

Do dyrektorów przedszkoli nie stosuje się zakazu pełnienia funkcji radnego, zakazu zarządzania działalnością gospodarczą, pełnienia funkcji w organach podmiotów gospodarczych oraz zakazu posiadania pakietu udziałów albo akcji w spółkach prawa handlowego. Jednakże zauważyć trzeba, że ograniczenia dotyczące podejmowania dodatkowej pracy mogą wynikać z postanowień kontraktowych, np. w zakresie zakazu konkurencji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40050 )
Array ( [docId] => 40050 )

Array ( [docId] => 40050 )