Ile trwa rozpatrywanie dyscyplinarki w oświacie?

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 24-02-2023 r.

Nie ma wskazanego w przepisach terminu, w którym komisja dyscyplinarna powinna rozpatrzyć sprawę w postępowaniu dyscyplinarnym. Osoba obwiniona nie ma w tym postępowaniu możliwości przyspieszenia trwającej procedury, nie ma też skargi na przewlekłość. W trosce o przestrzeganie praw zarówno osoby obwinionej jak i pokrzywdzonego RPO zwraca się do Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Obie strony postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego zasługują na przestrzeganie zasad i standardów związanych z ochroną ich praw. Na sprawę postępowań dyscyplinarnych, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę w związku z takim - nadal toczącym się postępowaniem dyrektorki Szkoły Podstawowej. Sprawa jest rozpatrywana od 2019 r. i wciąż nie ma prawomocnego orzeczenia. Co więcej - zebrany przez obwinioną materiał dowodowy pokazuje, że w toku całego postępowania prawdopodobne jest naruszenie m.in. jej prawa do obrony. 

 

Nawet biorąc pod uwagę, że w badanej sprawie wystąpiły pewne przesłanki pozwalające na wydłużenie postępowania, do których należy chociażby konieczność zawieszenia ze względu na toczące się postępowanie karne, do czasu jego zakończenia, to i tak można powiedzieć, że czas trwania postępowania dyscyplinarnego jest wyjątkowo długi. Nie pozostaje to bez wpływu zarówno na życie zawodowe jak i życie prywatne osoby obwinionej. 

Inna dyrektorka Szkoły Podstawowej jest stroną postępowania dyscyplinarnego, które trwa od 23 września 2021 r. 

Ważne: W aktualnie obowiązującej regulacji prawnej nie ma przepisów określających ile może trwać postępowanie dyscyplinarne, ani też żadnych regulacji pozwalających obwinionemu na złożenie skargi na przewlekłość postępowania czy chociażby ponaglenia. 

Zgodnie z delegacją zawartą w Karcie Nauczyciela, zasady i szczegółowy tryb prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego ma być uregulowany przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w drodze rozporządzenia. 

Akt wykonawczy został wydany 25 maja 2016 r. Na jego podstawie Szybki i sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego oraz wyznaczanie terminów posiedzeń niejawnych i rozpraw należą do obowiązków przewodniczącego komisji I instancji. Jednak żaden przepis nie pozwala zweryfikować, czy działania przewodniczącego komisji faktycznie realizują dyrektywę szybkiego i sprawnego prowadzenia postępowania. 

W swoim wystąpienie do MEiN, Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa, że długi czas trwania postępowania dyscyplinarnego utrudnia obiektywną ocenę pracy nauczyciela czy dyrektora szkoły, co jest związane chociażby z faktem zapominania o tym co się wydarzyło. Zbyt długi czas postępowania pozostawia także piętno na życiu prywatnym i zawodowym stron - możliwe jest przecież zawieszenie w pełnieniu obowiązków. Do tego dochodzi stres, koszty pomocy prawnej itp. 

RPO pyta resort edukacji, czy ten bierze w ogóle pod uwagę wprowadzenie adekwatnej regulacji prawnej, która zagwarantuje stronom przestrzeganie ich praw w związku z toczącym się postępowaniem dyscyplinarnym. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42700 )
Array ( [docId] => 42700 )