Nowe zasady zatrudniania nauczycieli przy projektach UE dotyczą tylko nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych. Artykuł 35a wprost wskazuje, że ma zastosowanie do „nauczycieli wymienionych w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela”, czyli zatrudnionych w:
Jak zatrudniać przy projektach unijnych w szkołach publicznych
W szkole publicznej dyrektor ma wybór – może zatrudnić przy projekcie z UE obecnego nauczyciela w ramach dodatkowych godzin albo może zatrudnić nauczyciela spoza placówki na podstawie umowy o pracę. Poznaj szczegóły!
Kogo dotyczą przepisy
- publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy o systemie oświaty,
- zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich,
- publicznych kolegiach pracowników służb społecznych.
Również art. 7e ustawy o systemie oświaty wskazuję, że można zatrudnić nauczyciela spoza szkoły, ale do zajęć realizowanych „w szkole lub placówce publicznej”.
Stanowisko MEN w sprawie angażowania nauczycieli do projektów
W związku z wątpliwościami dotyczącymi zatrudniania nauczycieli w ramach projektów współfinansowanych ze środków EFS wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zatrudnianie nauczycieli w projektach UE powinno odbywać się z uwzględnieniem zapisów powyższych ustaw.
MEN precyzuje, że:
- art. 35a Karty Nauczyciela ma zastosowanie tylko do szkół i placówek publicznych prowadzonych przez samorząd, a
- art. 7e ustawy o systemie oświaty ma zastosowanie do publicznych szkół i placówek bez względu na to czy są one prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, czy przez osoby fizyczne oraz prawne inne niż jst.
- art. 35a, art. 91b ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- art. 7e ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- art. 251 § 4–5, art. 281 pkt 1a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
