Karta Nauczyciela w ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 12-04-2013 r.

Sprawy pracownicze psychologów i pedagogów zatrudnionych w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych reguluje obecnie Karta Nauczyciela. Posłowie chcą, aby ich prawa i obowiązki określała ustawa o pracownikach sądów i prokuratury.

Posłowie przygotowali projekt nowelizacji, którego celem jest zmiana statusu i usytuowania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych. Ponadto posłowie chcą ujednolicenia statusu prawnego wszystkich pracowników zatrudnionych w ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych. Proponowane przepisy zakładają, że ośrodek ma być pomocniczą jednostką organizacyjną, działającą w sądzie okręgowym. Ma być tworzona, likwidowana i nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. Zgodnie z projektem, psychologów i pedagogów nie będzie obejmowała Karta Nauczyciela, ale ustawa o pracownikach sądów i prokuratur.

Zmiana statusu i usytuowania ośrodków a Karta Nauczyciela

Karta Nauczyciela reguluje prawa pracowników pedagogicznych zatrudnionych w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (art. 1 ust. 2 Karta Nauczyciela). W związku z tym psychologowie i pedagodzy otrzymują wynagrodzenie nauczyciela adekwatne do stopnia awansu zawodowego i zawierające przysługujące dodatki (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy). Przysługuje im również urlop zdrowotny nauczyciela i inne przywileje, które określa Karta Nauczyciela.

 

Zdaniem projektodawców konieczne jest uporządkowanie stanu prawnego i wyjaśnienie wątpliwości dotyczących statusu prawnego pracowników rodzinnych ośrodków konsultacyjno-diagnostycznych oraz pozycji tych jednostek w strukturze sądownictwa. Do obowiązków pracowników ośrodków należeć ma nie tylko diagnozowanie nieletnich i ich środowiska rodzinnego, poradnictwo i opieka specjalistyczna oraz diagnozowanie i poradnictwo dotyczące przeciwdziałania i zapobiegania demoralizacji. Psychologowie i pedagodzy zatrudnieni w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych mają także wydawać opinie dla sądów w przypadku rozwodów oraz kwestii spornych dotyczących kontaktów z dziećmi.

Powyższe uzasadnia, że prawa pracowników rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych powinna regulować ustawa o pracownikach sądów i prokuratur, a nie Karta Nauczyciela.

Urlop zdrowotny nauczyciela – nie dla pracowników ośrodków

Jeżeli projekt nowelizacji zostanie przyjęty, konieczne będzie wykreślenie z art. ustawy Karta Nauczyciela pracowników rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych. Psychologom nie będzie wówczas przysługiwał m.in. urlop zdrowotny nauczyciela, nie będą dotyczyły ich zasady na których naliczane jest wynagrodzenie nauczyciela czy możliwość realizacji ścieżki awansu zawodowego nauczyciela.

Źródło: Projekt ustawy z dn. 11.12.2012 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Karta Nauczyciela

Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30447 )
Array ( [docId] => 30447 )