Jeżeli dyrektor chce zatrudnić nauczyciela na cały okres nieobecności innego nauczyciela, wówczas wystarczające będzie, jeżeli w umowie wskaże, że została ona zawarta na czas określony na okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy danego nauczyciela, i poda przyczynę tej nieobecności.
Na jaki okres można zawrzeć umowę na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela
Umowa na zastępstwo nie może trwać dłużej niż nieobecność w pracy zastępowanego nauczyciela. Gdyby umowa taka została zawarta na czas dłuższy, wówczas powstałyby wątpliwości, czy tak nawiązana umowa faktycznie ma na celu zastępstwo.
Czas zastępstwa, czyli jaki
Umowę na zastępstwo można jednak zawrzeć na okres krótszy niż czas trwania zastępstwa nauczyciela. Taka umowa zawierana z nauczycielem w związku z koniecznością zastępstwa innego nieobecnego nauczyciela nie musi być zawarta na cały okres jego nieobecności. W takiej sytuacji w umowie o pracę można wskazać okres jej zawarcia za pomocą dat kalendarzowych albo metodą mieszaną („na okres nieobecności w pracy nauczyciela … lecz nie dłużej niż do dnia …”).
Zatrudnienie do końca prowadzenia zajęć – czy jest opłacalne
Dyrektor może zatrudnić nauczyciela na czas określony do końca zajęć szkolnych zamiast do końca roku szkolnego. W takiej sytuacji należy rozważyć ewentualną wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Nauczyciel, który zostanie zatrudniony do końca zajęć szkolnych, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze obejmującym czerwiec. Wskutek rozwiązania stosunku pracy w dniu zakończenia zajęć nauczyciel nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego.
Gdyby natomiast został zatrudniony do końca czerwca, wówczas wykorzystałby kilka dni urlopu wypoczynkowego, co pomniejszy wysokość ekwiwalentu wypłacanego mu w związku z ustaniem zatrudnienia. Z drugiej strony konieczne jest rozważenie, czy przedłużenie zatrudnienia do końca czerwca nie spowoduje, że nauczycielowi trzeba będzie wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Jeżeli dyrektor zatrudnił nauczyciela do zakończenia zajęć szkolnych, a chce przedłużyć umowę do końca czerwca, wówczas powinien z nim zawrzeć porozumienie zmieniające umowę o pracę.
- ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
