Obywatelom Ukrainy łatwiej dostać pracę w szkole

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 30-03-2022 r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o ułatwieniach w zatrudnianiu kadry pedagogicznej i pomocy nauczyciela w polskich przedszkolach i szkołach.  W niektórych przypadkach praca w szkole nie wymaga nawet udokumentowania znajomości języka polskiego. 

Bez potwierdzania znajomości języka

Pomoc nauczyciela to osoba gwarantująca sprawną komunikację z uczniem niebędącym obywatelem Polski. Pomoc nauczyciela jest osobą posługującą się językiem kraju pochodzenia uczniów. 

 

Aby zostać zatrudnionym w charakterze pomocy nauczyciela, w roku szkolnym 2021/2022 nie trzeba mieć polskiego obywatelstwa. Wystarczy znajomość języka polskiego w stopniu, który faktycznie będzie wystarczający aby pomagać uczniom. 

Ważne: Kandydat nie musi udokumentować swojej znajomości języka polskiego. 

Biorąc pod uwagę sytuacją migracyjną w naszym kraju, ministerstwo umożliwiło także podjęcie takiej pracy nauczycielom pobierającym świadczenie kompensacyjne, gwarantując jednocześnie, że wypłata tego świadczenia nie zostanie zawieszona. Jeżeli w szkole został utworzony dodatkowy oddział w związku z przyjęciem dzieci z Ukrainy, taka osoba może zostać zatrudniona także jako nauczyciel. Również zachowa wówczas prawo do wypłaty świadczenia. 

Nauczyciele z Ukrainy

Specustawa pozwala osobom, których pobyt w naszym kraju jest legalny, złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Otrzymując to zezwolenie, obywatele Ukrainy mogą pracować bez zezwolenia na pracę. Nauczyciele z Ukrainy mogą więc podjąć pracę w szkole na podstawie Karty Nauczyciela. Możliwe będzie skorzystanie z umowy o pracę na czas nieokreślony albo określony. Pedagogów będą dotyczyły dokładnie takie same wymogi jak obywateli polskich. A zatem niezbędne będzie uznanie dyplomu uzyskanego w Ukrainie. Otworzy to drogę do ubiegania się o uzyskanie uprawnień zawodowych. 



Zobacz także: „Nowości prawne związane z zatrudnianiem i przyjmowaniem Ukraińców do polskiej szkoły” - bezpłatne szkolenie już 8 kwietnia 2022 r. 

Uznanie dyplomów i kwalifikacji

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, na wniosek wyda imienne zaświadczenie lub opinię o dyplomie uzyskanym w Ukrainie do 20 czerwca 2006 r. Dyplomy takie co do zasady są uznawane za równoważne polskim dokumentom, które odpowiadają wytycznym zawartym w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z 1 sierpnia 2017 r. 

Dyplomy, które zostały uzyskane po 20 czerwca 2006 r. będą wymagały potwierdzenia ich równoważności z polskimi wymaganiami. Drogą do tego jest nostryfikacja wykonana na uprawnionej uczelni. Co do zasady, maksymalnym terminem nostryfikacji jest 90 dni. Nie wlicza się do nich jednak czasu potrzebnego na złożenie tłumaczeń, ewentualnych praktyk, czy egzaminów. Uczelnia może podjąć decyzję o zwolnieniu z opłaty w takich przypadku. Jeśli nie - przyszły kandydat do pracy w szkole musi się liczyć z wydatkiem ok. 3205 zł, co równe jest połowie wynagrodzenia profesora. 

Dodatkowe kwalifikacje z zakresu nauczania języka polskiego będą potrzebne nauczycielom, którzy chcą prowadzić dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla uczniów z zagranicy. Jeśli zajęcia dotyczą najmłodszych uczniów, potrzebne będą również kwalifikacje do prowadzenia zajęć z edukacji wczesnoszkolnej.

Asystent nauczyciela

Pewną furtką do zatrudnienia bez konieczności uznawania kwalifikacji jest art. 15 Prawa oświatowego, który pozwala dyrektorowi zatrudnić za zgodą kuratora oświaty osobę do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania. Osoba taka nie musi być w ogóle nauczycielem, a jej przygotowanie ma jedynie zostać uznane przez dyrektora za właściwe do prowadzenia takich zajęć. W takich przypadkach nie będzie potrzebne uznanie dyplomu. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41569 )
Array ( [docId] => 41569 )