Wydawać się może, że pracownik szkoły, u którego lekarz orzecznik ZUS stwierdzi niezdolność do pracy, powinien zostać natychmiast zwolniony z pracy. Czy jednak tak jest naprawdę? Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS nie jest przecież wydawane na potrzeby dalszego zatrudnienia.
Pracownik szkoły z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS
Nauczyciel z orzeczeniem lekarza medycyny pracy
W przypadku otrzymania ostatecznego orzeczenia lekarza medycyny pracy stwierdzającego przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy, dyrektor musi rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Rozwiązanie następuje wówczas z końcem miesiąca, w którym do szkoły wpłynęło wspomniane ostateczne orzeczenie.
Pracownik niepedagogiczny z orzeczeniem lekarza medycyny pracy
Natomiast w przypadku pracowników niepedagogicznych wydanie takiego orzeczenia przez lekarza medycyny pracy wyklucza dopuszczenie do pracy - dalsze wykonywanie pracy nie wchodzi w grę. Dyrektorowi nie pozostaje wówczas nic innego jak wręczyć pracownikowi wypowiedzenie.
Zasadne jest wtedy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W tym czasie pracownik zachowuje jednak prawo do wynagrodzenia.
Ważne: W obydwu przypadkach przesłanką rozwiązania stosunku pracy jest wydanie ostatecznego orzeczenia lekarza medycyny pracy o istnieniu przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy. Takie orzeczenie jest wydawane w następstwie badań kontrolnych.
Ostateczne orzeczenie lekarza medycyny pracy – czyli jakie?
W przypadku nauczycieli w przepisach zaakcentowano, że orzeczenie będące podstawą rozwiązania stosunku pracy musi być ostateczne. Należy przez to rozumieć orzeczenie, od którego już nie można się odwołać. Chodzi tu o:
- orzeczenie lekarza medycyny pracy po upływie 7-dniowego terminu na odwołanie,
- w przypadku odwołania – orzeczenie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny pracy w dniu wydania.
Wydaje się, że także w przypadku pracowników niepedagogicznych wypowiedzenie byłoby uzasadnione dopiero w momencie, gdy orzeczenie stałoby się ostateczne.
Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS ma inny status
Czym innym jest natomiast orzeczenie z ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Jest ono wydawane na potrzeby m.in. ustalenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ważne: Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS nie wyklucza dopuszczenia pracownika do pracy - nie może stanowić przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Pracownik z orzeczeniem z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy może nadal pracować w szkole.
Z drugiej strony orzeczenie to stwierdzające całkowitą lub częściową niezdolność do pracy może świadczyć o zmianie stanu zdrowia pracownika. To zaś uzasadnia skierowanie go na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.
- art. 23 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.),
- art. 229 ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1320).
