Stanowisko kierownicze w szkole - ocena kandydata

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Kowalski
Data: 08-04-2022 r.

Pracownik, który chce objąć funkcję kierowniczą w szkolę, powinien legitymować się aktualną oceną pracy lub oceną dorobku zawodowego. Kogo konkretnie dotyczy ten wymóg i co oznacza w praktyce wyjaśniamy w poniższym artykule.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. kandydat stanowisko dyrektora musi uzyskać:

  • co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich 5 lat pracy lub,
  • pozytywną ocenę dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku albo
  • w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich 4 lat pracy w uczelni,

- przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora.

 

Takie same wymogi powinien spełnić kandydat na wicedyrektora. Z kolei w przypadku innych funkcji kierowniczych – w przypadku nauczyciela akademickiego, pozytywna ocena powinna być ustalona w ostatnich 3 latach pracy w szkole wyższej.

W przypadku powierzenia funkcji dyrektora termin ustalenia oceny odnosimy do dnia objęcia tej funkcji.

Ważne: Oceny pracy ani też oceny dorobku zawodowego nie musi natomiast wykazywać osoba, której powierzane jest pełnienie obowiązków dyrektora. To samo dotyczy zastępcy dyrektora w czasie jego nieobecności. Wskazane osoby nie pełnią bowiem funkcji kierowniczej a jedynie obowiązki kierownicze. Nie obowiązują ich zatem wymogi z rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r.

Ocena pracy a ocena dorobku zawodowego

Należy odróżnić ocenę pracy od oceny dorobku zawodowego. Są to w istocie odmienne pojęcia, uregulowane w odrębnych przepisach Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 9c ust. 5a Karty ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala dyrektor szkoły w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania z planu rozwoju zawodowego. Ocena pracy jest natomiast ustalana na podstawie art. 6a Karty Nauczyciela. Nie jest ona powiązana z odbywaniem awansu zawodowego i nie może być dokonana wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego.

Jak rozumieć pojęcie „aktualną oceną pracy”

Żaden przepis nie wymaga zachowania aktualności oceny przez cały okres pełnienia funkcji kierowniczej. Ocena musi być aktualna jedynie według stanu na dzień:

  • przystąpienia do konkursu,
  • objęcia funkcji kierowniczej (w przypadkach, gdy nie odbył się konkurs).
Michał Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41650 )
Array ( [docId] => 41650 )