Ustawa o systemie oświaty – brak nowych ofert pracy dla nauczycieli przedszkoli

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Wysocka Marta
Data: 17-04-2013 r.

Projekt nowelizacji, jakiej będzie poddana ustawa o systemie oświaty zostanie przygotowany na nowo. Przedszkola nie otrzymają zapowiadanej dotacji we wrześniu 2013 roku, a dyrektor przedszkola nie przyjmie dwulatków. Nie będzie więcej ofert pracy dla nauczycieli.

Wiadomo już, że zapowiadane przez MEN nowości oświatowe w przedszkolach nie będą obowiązywały od września 2013 roku. Ustawa o systemie oświaty miała być znowelizowana w tym roku, każdy dyrektor przedszkola miał mieć możliwość przyjęcia większej liczby dzieci, dlatego oczekiwanie na decyzje rządu było ważne również dla nauczycieli.

Planowane nowości oświatowe w przedszkolach

Zapowiadane nowości oświatowe miały na celu szeroko zakrojone działania na rzecz upowszechniania opieki przedszkolnej. Samorządy miały otrzymać na ten cel 320 mln zł dotacji. Dzięki temu dyrektor przedszkola mógłby przyjąć do placówki większą liczbę dzieci, a rodzice mieli mniej płacić za dwie pierwsze godziny wykraczające poza podstawę określoną w ustawie. Przewidywano także więcej ofert pracy dla nauczycieli przedszkola.

MEN wycofał się również z pomysłu, aby dyrektor przedszkola przyjmował dzieci dwuletnie. Zgodzono się z tezą wysuniętą przez resort pracy, iż dzieci te nie poradzą sobie w przedszkolu.

Gdyby znowelizowana ustawa o systemie oświaty obowiązywała, tak jak planowano, od 2013 roku, to do roku 2015 opieką przedszkolną objętych miało zostać 90% dzieci. Już w tym roku w większości placówek dyrektor przedszkola planował zwiększenie zatrudnienia, nie należy jednak spodziewać się większej liczby ofert pracy dla nauczycieli.

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty w 2014 roku

Obecnie wiadomo na pewno jedynie, że w tym roku nie zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o systemie oświaty. Od 2014 roku mają obowiązywać nowe stawki za opiekę przedszkolną. Planowane na ten czas nowości oświatowe przewidują obniżenie opłaty nie za dwie lecz cztery ponadwymiarowe godziny pobytu dziecka w placówce.

Źródło: Protokół ustaleń Nr 9/2013 posiedzenia Rady Ministrów z dn. 26 i 5 marca 2013 r.

Marta Wysocka


Zobacz także:

Wysocka Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30454 )
Array ( [docId] => 30454 )