Wygaszanie gimnazjów – losy dyrektorów szkół

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Łyszczarz
Data: 31-01-2017 r.

Losy dyrektorów gimnazjów różnią się w zależności od tego, co dalej stanie się z gimnazjum. Wszystko zależy od tego, czy szkoła będzie przekształcona, włączona do innej czy też stopniowo likwidowana. Podpowiadamy rozwiązania dla dyrektorów!

Stopniowa likwidacja

W przypadku gimnazjum, które nie zostanie przekształcone w inną szkołę, czy też włączone do innej szkoły, lecz ulegnie stopniowej likwidacji, dyrektor zajmuje stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora gimnazjum, jednak nie dłużej niż:

 
  • do 31 sierpnia 2019 r.,
  • a w przypadku dyrektora gimnazjum dla dorosłych, w którym kształcenie w klasie I rozpoczęło się w lutym 2017 r. – nie dłużej niż do 31 sierpnia 2020 r.

Jeżeli kadencja dyrektora kończy się przed 31 sierpnia 2019 r., wówczas organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektora gimnazjum na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2019 r., a w przypadku dyrektora gimnazjum dla dorosłych, w którym kształcenie w klasie I rozpoczęło się w lutym 2017 r., nie dłużej niż do 31 sierpnia 2020 r.

Przekształcenie w szkołę podstawową…

Jeżeli organ prowadzący zadecyduje o przekształceniu gimnazjum w szkołę podstawową, wówczas dyrektor dotychczasowego gimnazjum staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum.

… lub inną

Dyrektor dotychczasowego gimnazjum, który posiada poziom wykształcenia wymagany do zajmowania stanowiska dyrektora liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły I stopnia, z dniem przekształcenia gimnazjum w jeden z tych typów szkół staje się dyrektorem odpowiednio:

  • trzyletniego albo czteroletniego liceum ogólnokształcącego lub
  • czteroletniego albo pięcioletniego technikum albo
  • branżowej szkoły I stopnia

i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum.

Włączenie gimnazjum

Nieco inaczej wygląda sytuacja dyrektora gimnazjum włączanego do ośmioletniej szkoły podstawowej. W takim bowiem wypadku dyrektor szkoły podstawowej, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum, i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowej szkoły podstawowej.

Z kolei dyrektor włączanego do szkoły podstawowej gimnazjum, staje się wicedyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum. W uzasadnionych przypadkach okres powierzenia stanowiska może jednak zostać przedłużony.

Michał Łyszczarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39960 )
Array ( [docId] => 39960 )