Odpowiedź
Zmiany w awansie zawodowym nauczyciela
Od 1 września 2019 zostały wprowadzone zmiany dotyczące awansu nauczycieli. Egzamin na nauczyciela kontraktowego zastąpi rozmowa. Jaka jest różnica faktyczna różnica między rozmowa a egzaminem? Jak będzie wyglądał ten proces?
W zależności o rodzaju powołanej komisji nauczyciel zdaje egzamin przed komisją egzaminacyjną albo uzyskuje akceptację komisji kwalifikacyjnej - § 13 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 1574 z późn. zm.)
Uzasadnienie
W myśl przepisów przywołanych przywołanego rozporządzenia (§ 12 ust. 1) komisja kwalifikacyjna dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego i komisja egzaminacyjna zapoznaje się z oceną dorobku zawodowego i sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju zawodowego oraz odpowiednio przeprowadza rozmowę albo egzamin, podczas których nauczyciel:
-
prezentuje dorobek zawodowy;
-
prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez:
-
zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa,
-
wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych;
-
-
odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego albo stopnia nauczyciela mianowanego.
W praktyce rozmowa, o której mowa wyżej może niewiele się różnić od egzaminu, bowiem w jej trakcie członkowie komisji mają prawo do zadawania nauczycielowi pytań. Można jednak przyjąć, że egzamin ma bardziej sformalizowany charakter i kończy się zaświadczeniem o zdaniu egzaminu. Rozmowa kończy się natomiast zaświadczeniem komisji kwalifikacyjnej o akceptacji lub jej braku. Istotne jest natomiast to, by nauczyciel wykazał, że spełnił kryteria i wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.
Zapamiętaj!
Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Podstawa prawna
-
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215),
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 1574 z późn. zm.).
