Spadek z zagranicy - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Data: 25-04-2023 r.

Polskie przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn nie przewidują specjalnych rozwiązań w przypadku spadku otrzymanego za granicą. Może to więc prowadzić do podwójnego opodatkowania - nawet wówczas gdy spadkobierca na stałe nawet nie mieszka w Polsce, a jedynie ma polskie obywatelstwo. RPO zwrócił się w tej sprawie do minister finansów. Czy będą zmiany w przepisach? 

O problemie związanych z podwójnym opodatkowaniem spadków i darowizn otrzymanych za granicą pisaliśmy w artykule: Problemy podatkowe przy spadku z zagranicy 

 

W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, podkreślając, że nie ma żadnej regulacji, która mogłaby uchronić podatnika przed podwójnym opodatkowaniem, szczególnie, że w przypadku podatku od spadków i darowizn nie mają zastosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Te odnoszą się jedynie do podatku dochodowego. Przepisy unijne nie regulują co prawda tej kwestii, podatek spadkowy nie podlega harmonizacji, jednak Komisja wydała zalecenia, które zmierzają do wprowadzenia mechanizmu unikania podwójnego opodatkowania w takich przypadkach. Proponowała ona np. przyznanie ulgi w przypadku wystąpienia podwójnego opodatkowania. 

Ministerstwo finansów stoi jednak na stanowisku, że co prawda zalecenia Komisji są, ale nie mają charakteru wiążącego, co daje państwom członkowskim swobodę w kształtowaniu regulacji prawnych w tym zakresie. Zdaniem resortu problem jest marginalny, bo przecież w przypadku podatku od spadków i darowizn przewidziano zwolnienia podmiotowe. Dotyczą one członków najbliższej rodziny, którzy muszą zgłosić nabycie w odpowiednim terminie (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). 

Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie jest w ogóle brane pod uwagę wprowadzenie jakiejkolwiek ulgi w przypadku opłacenia podatku za granicą. Uzasadnia to zmniejszeniem wpływów do budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Co ciekawe, uznaje takie działanie za niemożliwe także ze względu na fakt, że gminy musiałby mieć zrekompensowane utracone dochody z tego tytułu. Za niezasadne uznało także pozbawienie polskiego budżetu dochodów z podatku od spadków i darowizn, podczas gdy wpływy z tego tytułu trafiłyby do innego państwa. Podkreśla, że inne państwa członkowskie nie wyraziły chęci zawierania umów w tym zakresie, ani też nie rezygnują z własnych wpływów, w związku z czym także strona polska nie zamierza wprowadzać zmian w przepisach. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl 

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42903 )
Array ( [docId] => 42903 )