Czym jest podwójna rezydencja podatkowa

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 30-10-2012 r.

W dzisiejszych czasach wiele Polaków i Polek decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Wszelkie przychody, które uzyskają będąc w kraju i poza jego granicami wiążą się z obowiązkiem opodatkowania. Bardzo istotne znaczenie w tym przypadku ma znajomość zasady rezydencji podatkowej. Na czym ona polega?

Zasada rezydencji podatkowej

Zasada rezydencji podatkowej została wyrażona ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Według niej omawiane zagadnienie to inaczej nieograniczony obowiązek podatkowy. Na jej podstawie suwerenne państwo posiada wyłączne i niczym nieograniczone prawo do nakładania podatków na podmioty, które posiadają rezydencję podatkową na terenie tegoż kraju. Ta, będzie zatem oznaczała konieczność rozliczenia podatkowego z przychodów, które uzyskało się zarówno w kraju, jak i za granicą.

Podwójna rezydencja podatkowa

Z podwójną rezydencją podatkową będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy posiadamy rezydencję podatkową w dwóch krajach. Mówiąc wprost - w obu tych państwach będziemy musieli rozliczać się z przychodów uzyskanych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Będziemy zmuszeni do podwójnego rozliczenia podatkowego, do powtórzenia tych samych czynności w obu krajach. W naszym interesie pozostaje zapewnienie sobie rezydencji jedynie w jednym kraju - rodzimym lub też tym, w którym wykonujemy pracę lub w inny sposób uzyskujemy dochody.

Ograniczony obowiązek podatkowy

Problem pojawia się w przypadku występowania ograniczonego obowiązku podatkowego. Zgodnie z nim nierezydent kraju jest zobowiązany do rozliczenia podatkowego z dochodów, które uzyskał w tym kraju w wyniku pracy i/lub innych czynności zarobkowych. Zainteresowana osoba zapłaci wówczas znów podwójnie- w kraju rezydencji i w kraju zarobkowania. Aby uniknąć konieczności podwójnego rozliczania w ten, czy w wyżej wymieniony sposób, państwa zawierają między sobą umowy mające na celu wyeliminowanie takiego stanu rzeczy.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31096 )
Array ( [docId] => 31096 )