Nadanie pisma w zagranicznym urzędzie pocztowym

Data: 20-05-2013 r.

Przekazanie przesyłki czy listu przez operatora zagranicznego polskiemu urzędowi pocztowemu będzie uznawane za nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej – to jedna ze zmian, którą zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Obecnie, zachowanie terminu dostarczenia pisma do urzędu czy np. sądu jest możliwe wtedy, gdy w odpowiednim terminie nadamy pismo na poczcie. Liczy się bowiem data stempla pocztowego, a nie to, kiedy fizycznie dokument dotrze do urzędu skarbowego.

Natomiast nadanie pisma w zagranicznym urzędzie pocztowym nie jest uznawane za zachowanie terminu. Jednak należy pamiętać, że zagraniczni operatorzy pocztowi są obowiązani przekazywać przesyłki, czy też listy polskiemu operatowi, czyli Poczcie Polskiej S.A.

W praktyce, pojawiały się wątpliwości, czy przekazanie przez operatora zagranicznego pisma polskiemu urzędowi pocztowemu należy uznać za nadanie pisma w polskiej placówce, czy też nie.

Zmiana zaproponowana przez ministerstwo ucina te wątpliwości. Resort chce, by przekazanie przesyłki, listu przez operatora zagranicznego polskiemu urzędowi pocztowemu było uznawane za nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej zgodnie z art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

W praktyce taka sytuacja dla podatnika z pewnością będzie lepsza, jednak chcąc zachować termin trzeba będzie kalkulować, w jakim czasie od nadania przesyłki za granicą nastąpi jej przekazanie polskiemu urzędowi pocztowemu. Nieprzekazanie w ogóle pisma czy też przekazanie pisma po upływie terminu z winy operatora zagranicznego – nie będzie usprawiedliwiało podatnika z tego, że nie zachował terminu. Nie będzie to również stanowiło okoliczności przemawiającej za przywróceniem terminu w postępowaniu podatkowym do wnoszenia pism procesowych, np. odwołania od decyzji.

 

W związku z tym najpewniejszym sposobem zachowania terminu pozostanie złożenie pisma w polskim urzędzie konsularnym za granicą albo wysłanie elektronicznie.

Źródło: Projekt z 29 kwietnia 2013 r. założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw

Jakub Rychlik, doradca podatkowy


Zobacz także:

dokumentacja podatkowa, doręczanie korespondencji

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31142 )
Array ( [docId] => 31142 )