Ustawa covidowa nie zawiesza terminów podatkowych

Data: 28-03-2023 r.

W specustawie covidowej wprowadzono przepis, który zawieszał bieg terminów przedawnienia. Wskazywał, że dotyczy to terminów prawa administracyjnego - niektóre organy rozszerzały jego stosowanie także na prawo podatkowe, stosując zawieszenie wtedy, gdy było to korzystniejsze dla interesu fiskalnego państwa. Najnowsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego uniemożliwi takie działanie. 

O problemach w stosowaniu przepisu art. 15zzr ustawy covidowej pisaliśmy już w artykule: Pandemiczne zawieszenie terminów... podatkowych. https://www.experto24.pl/podatki/postepowanie-podatkowe-i-kks/pandemiczne-zawieszenie-terminow-podatkowych.html#.ZCHiInZBxPY

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich regulacja była stosowana dość dowolnie - niektóre sądy podciągały prawo podatkowe pod prawo administracyjne, o którym była mowa w art. 15zzr. Inne natomiast stały na stanowisku, że prawa podatkowego nie można uznać za prawo administracyjne, a zatem art. 15zzr nie ma zastosowania do terminów podatkowych. Konieczna była jednoznaczna interpretacja. Rzecznik Praw Obywatelskich stał na stanowisku, że wprowadzenie takiego zawieszenia biegu terminu podatkowego mogłoby obowiązywać jedynie na korzyść podatników. 

Uchwała 7 sędziów NSA w sprawie wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych na podstawie przepisów o zapobieganiu i zwalczaniu epidemii Covid-19, sygn. akt I FPS 2/22 została podjęta 27 marca 2023 r. 

Zgodnie z jej treścią:

“Artykuł 15 zzr ust. 1 pkt 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w brzmieniu nadanym ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.”

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego - portal nsa.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42797 )
Array ( [docId] => 42797 )