Wiążąca Informacja Stawkowa - granice ochrony podatnika

Data: 01-04-2023 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje wiążące informacje stawkowe. Mają one formę decyzji i są wydawane na potrzeby opodatkowania VAT w przypadku dostawy towarów, importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy świadczenia usług. Instytucja ma zagwarantować podatnikom jednolite stosowanie przepisów dotyczących podatku VAT. Przyjrzyjmy się tej instytucji. 

Wiążące Informacje Stawkowe są dość nowym rozwiązaniem, które ma mieć swoistego rodzaju gwarancyjny charakter dla podatników. WIS zawiera opis towaru bądź też usługi, jej klasyfikację oraz odpowiednią dla danej usługi albo towaru stawkę VAT. 

 

Wspomniana klasyfikacja odbywa się z wykorzystaniem kodów:
a) CN - kod CN albo odpowiedni dział, pozycja i podpozycja
b) PKOB - ze wskazaniem sekcji, działu, grupy lub klasy
c) PKWiU - dział, grupa, klasa, kategoria, podkategoria lub pozycja.  

Ważne: Wykorzystany w WIS poziom szczegółowości zastosowanej klasyfikacji będzie uzależniony od tego jak bardzo szczegółowo wymagają tego przepisy o podatku od towarów i usług. 

Może się także zdarzyć, że stawka podatku VAT nie jest uzależniona od określonej klasyfikacji, a wynika z faktu, że towar lub usługa wypełniają określoną w ustawie o VAT - lub załączniku do niej - definicję. Dyrektor KIS zanim wyda wiążącą informację stawkową będzie w takiej sytuacji zobowiązany zbadać, czy przedstawiona przez podatnika usługa lub towar wypełnia tę definicję. 

Warto pamiętać, że WIS to nie tylko stawki podatku. Podatnik może wykorzystać tę formę także aby otrzymać odpowiedź dotyczącą interpretacji przepisów regulujących zwolnienie ze stosowania kas rejestrujących, mechanizmu podzielonej płatności, zakresu zwolnienia podmiotowego określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Odpowiedzi na pytania dotyczące wskazanych zagadnień są bowiem związane z odpowiednim sklasyfikowaniem towaru bądź usługi zgodnie z odpowiednią klasyfikacją. 

Ważne: Wniosek o wydanie WIS może dotyczyć tylko jednego towaru albo jednej usługi, albo jednego świadczenia kompleksowego, czyli składającego się z kilku towarów lub usług, które zdaniem wnioskodawcy razem tworzą jeden towar lub usługę, czyli jedną czynność podlegającą opodatkowaniu. 

Wnioskujący musi się także uzbroić w cierpliwość, bowiem Dyrektor KIS ma 3 miesiące na wydanie swojej decyzji. Termin ten liczony jest od dnia otrzymania przez niego wniosku o wydanie WIS. 

Nie każdy może ubiegać się o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Jest ona dostępna jedynie dla podatników posiadających NIP (numer informacji podatkowej), innego podmiotu - jeśli dokonuje bądź zamierza dokonać czynności których WIS dotyczy. O wydanie takiej decyzji może wnosić także zamawiający w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych. Dla ostatniego ze wskazanych podmiotów WIS jest dostępna tylko w zakresie, który ma wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym. 

Z jednej strony w WIS podatnik może uzyskać informację o właściwej stawce podatku - z drugiej, daje także podatnikowi ochronę. Polega ona na tym, że WIS wiąże także organ podatkowy wobec podmiotu dla którego została wydana, oczywiście w zakresie towarów i usług, które były jej przedmiotem. 

Ważne: Ochrona, którą podatnik zyskuje dzięki WIS dotyczy jedynie takich dostaw towarów i takiego wykonania usług, które nastąpiło po dniu doręczenia WIS. 

Podatnik musi jednak pamiętać także o tym, że WIS może wygasnąć. Dzieje się tak w dniu wejścia nowych przepisów podatkowych dotyczących towarów lub usług, które były przedmiotem WIS. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej - portal kis.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42812 )
Array ( [docId] => 42812 )