Właściwość miejscowa dla czynnego żalu

Data: 31-03-2023 r.

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego może uniknąć kary, jeśli zastosuje tzw. czynny żal. Jednak do kogo właściwie z tym czynnym żalem powinien się zgłosić? 

Instytucja czynnego żalu została określona w art. 16 ustawy - Kodeks karny skarbowy. Zgodnie z §  1. sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie podlega karze, jeśli po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. 

Z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać jednak, tylko wtedy gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczona została w całości wymagalną należność publicznoprawna, uszczuplona z powodu czynu zabronionego. Co więcej - jeśli to nie uszczuplenie należności było efektem czynu zabronionego, ale obowiązkowe jest orzeczenie przepadku określonych przedmiotów - sprawca sam musi te przedmioty złożyć, a gdy to niemożliwe - złożyć ich równowartość pieniężną. Takie rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku przedmiotów, jeśli zabronione jest ich wytwarzanie, posiadanie, obrót, przechowywanie, przewóz, przenoszenie czy przesyłanie. 

Na gruncie przywołanej regulacji pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące realizacji prawa do zastosowania tzw. czynnego żalu, których efektem jest petycja o doprecyzowanie przepisów poświęconych tej instytucji. Zdaniem twórcy petycji, przepisy nie określają właściwości miejscowej organu, do którego należy skierować oświadczenie o skorzystaniu z czynnego żalu, a w efekcie zainteresowany nią sprawca nie wie do którego urzędu skarbowego powinien się udać. 

Aby uzasadnić swoją tezę przywołuje przykładową sytuację księgowego, mieszkającego w miejscowości X, który prowadzi biuro rachunkowe w innej miejscowości np. Y. W ramach prowadzonej przez siebie działalności księgowy ten rozlicza podatek należny od wynagrodzenia pracownika mieszkającego w miejscowości V, natomiast zatrudnionego przez spółkę z siedzibą Z. Do którego urzędu skarbowego powinien się zgłosić księgowy, który chce skorzystać z czynnego żalu? Czy do organu właściwego ze względu na:
a) jego miejsce zamieszkania?
b) miejsce popełnienia czynu - czyli miejscowość w którym prowadzi swoje biuro?
c) miejsce zamieszkania podatnika?
d) siedzibę płatnika, czyli spółki?

Autor petycji zaznaczył, że nie ma jednolitej praktyki organów podatkowych i wydaje się słuszne podjęcie prac, dzięki którym wątpliwości te zostaną rozwiązane w przepisach rangi ustawowej. 

Źródło:

Petycja nr BKSP-144-IX-697/23 w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej właściwości miejscowej organu właściwego w sprawie tzw. czynnego żalu opublikowana w wykazie petycji jednostkowych na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42808 )
Array ( [docId] => 42808 )