Warto dbać o dobrostan zwierząt

Data: 15-06-2023 r.

W dniu 30 czerwca 2023 r. mija termin na składanie wniosków o przyznanie płatności za stosowanie ekoschematu: Dobrostan zwierząt. To pierwszy taki nabór w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Dlaczego warto złożyć wniosek? 

Cel ekoschematu: Dobrostan zwierząt jest dość oczywisty. Ma to być zachęta dla rolników, aby z większą uwagą podchodzili do warunków życia trzymanych przez nich zwierząt, niezależnie od tego, czy są zwierzęta trzymane na produkcję mięsa, czy służą do produkcji mleka czy jaj, czy są trzymane w pomieszczeniach czy też nie. 

Ważne, aby rolnicy chętniej sięgali po takie rozwiązania w zakresie prowadzonej przez nich działalności, które wykraczają poza minimalne normy określone w przepisach obowiązującego prawa czy powszechnie stosowane praktyki. Dodatkowe pieniądze można otrzymać w przypadku: świń, bydła i owiec (to wsparcie jest kontynuowane), natomiast warto pamiętać, że pomocą zostały objęte także nowe zwierzęta i grupy zwierząt, do których należą: indyki trzymane z przeznaczeniem do produkcji mięsa, kurczęta brojlery, kury nioski, kozy i konie. 

Rolnicy mogą skorzystać z 13 wariantów określonych w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, jest to dobrostan:
a) tuczników
b) loch
c) krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach
d) krów mlecznych
e) krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym
f) kóz
g) owiec
h) opasów
i) koni utrzymywanych w systemie otwartym
j) koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach
k) indyków trzymanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa
l) kurcząt brojlerów
ł) kur niosek. 

Zwierzęta objęte wsparciem muszą być oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy to danego gatunku). Rolnicy chcący skorzystać z tej formy wsparcia będą musieli od 2024 r. przejść także obowiązkowe jednorazowe szkolenie dotyczące metod, dzięki którym można ograniczyć antybiotyki. 

Ważne: Rolnik utrzymujący świnie lub krowy może z listy praktyk wybrać te, które chce realizować w swoim gospodarstwie (system punktowy). W przypadku rolników zajmujących się owcami, kozami, końmi i drobiem - płatność będzie przysługiwała po zrealizowaniu pakietu wymogów (tzw. system wariantowy). 

Resort rolnictwa zachęcając do składania wniosków podkreśla, że w ramach ekoschematu wprowadzono zmiany, które ułatwiają uzyskanie pieniędzy. Jedną z nich jest chociażby umożliwienie złożenia wniosków przez rolników, którzy utrzymują bydło w systemie uwięziowym, a nie tylko tych wykorzystujących obory wolnostanowiskowe. We wskazanym przypadku dofinansowanie będą mogli uzyskać gdy zapewnią chów ściółkowy oraz wypas, wybiec, a także gdy będą odsadzać cielęta od krów mlecznych później. 

Wnioski można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) za pośrednictwem:
- elektronicznej aplikacji eWniosekPlus
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE)

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43083 )
Array ( [docId] => 43083 )