Rozwój rolnictwa ekologicznego

Data: 25-09-2022 r.

W tym roku po raz pierwszy był obchodzony Dzień Rolnictwa Ekologicznego, który wszystkie państwa Unii Europejskiej świętują 23 września. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej rolnictwa ekologicznego - jego cech charakterystycznych i płynących z niego korzyści. 

Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego to efekt wspólnej deklaracji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej, która wynika z europejskiego planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej, przyjętego przez Komisję jeszcze w marcu 2021 r. 

Zielony listek jako znak jakości

 

Produkty ekologiczne są oznakowane zielonym listkiem, będącym dowodem na to, że produkt uzyskał europejski certyfikat żywności ekologicznej. To oznakowanie powinno mieć także wielkie znaczenie dla konsumentów, podczas wybierania produktów. Muszą jednak mieć świadomość, że właśnie za tym oznaczeniem kryje się produkt wyższej jakości, a do tego niezbędna jest edukacja społeczna w zakresie polskiej żywności ekologicznej. Niestety także w tym zakresie na konsumentów czyhają nieuczciwi producenci, którzy stosują w nazwie określenie “produkt ekologiczny” co nie ma nic wspólnego z europejskimi certyfikatami. 

Polski rynek produktów ekologicznych

W Polsce istnieje doskonała baza do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Jest bardzo dużo małych gospodarstw rolnych, a właśnie w takich, rodzinnych gospodarstwach o wiele łatwiej produkować ekologiczną żywność wysokiej jakości. 

Rozwój rolnictwa w takim właśnie kierunku ma wesprzeć również ustawa o rolnictwie ekologicznym. To nowy akt prawny, który wszedł w życie pod koniec czerwca 2022 r. Przepisy mają wzbudzić większe zainteresowanie rolników takim rodzajem działalności, chociażby poprzez wprowadzone w nich uproszczenia i wyeliminowanie nadmiernej biurokracji. Także polskie oznaczenia produktów ekologicznych sprawiają, że stają się one bardziej wiarygodne i coraz bardziej rozpoznawalne. 

Wsparciem ma być również chociażby krajowy Plan Strategiczny dla WPR. Dodatkową zachętą do stosowania zrównoważonych praktyk prowadzenia gospodarstw będą dopłaty za ich realizację. Dzięki wprowadzeniu kolejnych uproszczeń, mają być one jeszcze łatwiej dostępne dla rolników. 

Odbudowa spółdzielni rolniczych

Spółdzielnie i grupy producenckie mają w Polsce mocne korzenie, jednak ich funkcjonowanie zostało zniszczone po 1945 r. Zdaniem resortu rolnictwa, konsolidacja rolników pomogłaby w rozwoju ekologicznej produkcji rolnej, a stowarzyszenie wzmocniłoby pozycję rolników na rynku. 

Nisza na rynku produktów ekologicznych

Wydaje się, że nadal zbyt mało jest sklepów, w których dostępne są produkty ekologiczne. Warto zadbać o większą rozpoznawalność i większą dostępność polskich produktów ekologicznych. Szczególnie, że potencjał do tego rozwoju można zaobserwować chociażby w strategiach dużych sieci handlowych, tworzących oddzielne działy ekologiczne. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42197 )
Array ( [docId] => 42197 )