Nowe ceny za wydanie kart do tachografów cyfrowych

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 23-10-2012 r.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowało o wprowadzeniu z dniem 5 października 2012 roku nowych cen za wydanie kart do tachografów cyfrowych. Wszystkie aspekty związane z czasem pracy kierowcy zawodowego, określa obowiązująca w UE i nie tylko umowa AETR. Jednym z jej zapisów jest obowiązek korzystania z tachografów.

Każdy kierowca zajmujący się zawodowo transportem drogowym lub firma transportowo-spedycyjna, musi stosować się do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. Prawo bardzo szczegółowo określa sprawy związane z maksymalnym czasem pracy kierowcy „TIR-a”, zaś wszystkie wymogi w tym zakresie opisane są w międzynarodowej umowie AETR, którą Polska podpisała w roku 1992.

Jednym z ważniejszych zapisów umowy AETR jest przepis mówiący o obowiązku korzystania z tachografów, które pozwalają na kontrolowanie każdego kierowcy pod względem przestrzegania obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Tachograf, to urządzenie monitorujące pracę kierowcy w autobusach i pojazdach ciężarowych. Urządzenie to rejestruje czas pracy kierowcy, prędkość samochodu oraz m.in. łączną odległość, którą dany kierowca przemierzył w danym czasie. Dane rejestrowane przez tachograf musi kontrolować przewoźnik do którego należy pojazd, zaś kierowca, choć de facto musi sam obsługiwać to urządzenie, jest przez nie tak naprawdę cały czas kontrolowany.

 

Obecnie, od 5 października 2012 roku, MTBiGM wprowadziło zmiany cen za wydanie kart do tachografów cyfrowych. Aktualnie po zmianach wydanie Karty Kierowcy, to wydatek 138 zł netto (169,74 zł brutto), Karta Przedsiębiorstwa to koszt netto 230 zł (brutto 282,90 zł), Karta Warsztatowa to koszt 230 zł netto (282,90 zł brutto), zaś opłata za wydanie Karty Kontrolnej to koszt 193,20 zł netto (237,64 zł brutto).


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 31993 )
Array ( [docId] => 31993 )