Jazda po buspasie z mandatem od straży miejskiej

Data: 04-12-2022 r.

Zgodnie z wnioskiem projektem zmieniającym Prawo o ruchu drogowym, to strażnik miejski ma zdobyć uprawnienia do przeprowadzania kontroli ruchu drogowego w zakresie kontroli jazdy po pasach wydzielonych dla autobusów przez pojazdy nieuprawnione. Strażnicy mają otrzymać możliwość także nagrywania takich wykroczeń.

Uprawnienia straży miejskiej

W przedstawionym projekcie proponowana jest zmiana w art. 129b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten określa uprawnienia straży gminnej (miejskiej) w ramach wykonywania kontroli drogowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, straż miejska ma uprawnienia by kontrolować kierującego pojazdem niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, a także uczestnika który naruszył przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu rowerów, wózków rowerowych, motorowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, ruchu pieszych, nacisku osi czy ograniczeniu w strefie czystego transportu. Strażnicy mają prawo zatrzymać pojazd lub osobę, legitymować uczestnika ruchu, wydać polecenia itp. 

 

Kontrola na buspasie

Wśród nowych uprawnień strażników miejskich miałoby się znaleźć dodatkowo uprawnienie do wykonywania kontroli kierującego pojazdem nieuprawnionym do poruszania się po wyznaczonym przez zarządcę drogi pasie ruchu dla autobusów. 

W ramach tej kontroli strażnicy będą mieli prawo wykorzystać obraz zdarzenia zarejestrowany przy użyciu środków technicznych. Celem takiego wykorzystania ma być stwierdzenie wykroczenia popełnionego przez kierującego pojazdem nieuprawnionym do poruszania się po buspasie. 

Skąd pomysł na zmianę? 

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nowe uprawnienia dla straży miejskiej mają pomóc w walce z wykorzystywaniem wydzielonego dla autobusów pasa ruchu przez innych kierowców, co jest coraz "popularniejsze". Zadania Policji są na tyle absorbujące, że trudno jej znaleźć siły i środki na skuteczną walkę z takimi kierowcami - a to przyczynia się do coraz częstszego łamania przepisów. 

Założonym efektem nowej regulacji będzie poprawa skuteczności egzekwowania przepisów ruchu drogowego. To ma się przyczynić do zwiększenia efektywności komunikacji miejskiej, doprowadzić do częstszego używania jej zamiast prywatnych samochodów, a przez to do zmniejszenia korków, zanieczyszczeń i hałasu. W uzasadnieniu czytamy też, że to wręcz przełoży się na produkcję polskich autobusów i wspierany przemysł. Trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę zakres regulacji, to przewidywane jej skutki mają realizować naprawdę olbrzymie oczekiwania. W uzasadnieniu zapomniano tylko wspomnieć, że skutkiem będzie jeszcze zwiększona liczbie mandatów.

Źródło:

Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w wykazie wniesionych projektów ustaw, który nie został jeszcze nadany numer druku - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42434 )
Array ( [docId] => 42434 )