Konfiskata samochodów nietrzeźwych kierowców

Data: 22-11-2022 r.

Nowelizacja Kodeksu karnego czeka na podpis Prezydenta. Resort sprawiedliwości z dumą opowiada o zaostrzeniu kar. Wśród przyjętych przepisów znalazły się również regulacje dotyczące kierowców. Zakładają m.in. konfiskatę samochodu. 

Głównym przesłaniem nowych przepisów karnych jest zaostrzenie kar. Resort sprawiedliwości stoi bowiem na stanowisku, że obecnie obowiązujące regulacje nie realizują funkcji ochronnej, jaką powinno realizować prawo karne. Zarzuca Kodeksowi karnemu z 1997 r. nadmierną liberalizację odpowiedzialności karnej. 

Skupmy się jednak na zmianach przewidzianych dla kierowców. 

Nowy Kodeks karny przewiduje wprowadzenie środka karnego w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. 

Ważne: Zmiana dotyczy przestępstw popełnionych w ruchu lądowym. 

Ministerstwo sprawiedliwości zaznacza w uzasadnieniu do nowej ustawy, że ma to być reakcja prawnokarna, której zadaniem będzie powstrzymanie nagminności popełniania przestępstw drogowych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zdaniem resortu środek ten - jako że nie jest karą - nie musi być dostosowany do możliwości finansowych sprawcy. Ma zapobiec kolejnemu popełnieniu takiego czynu i pozbawić go środków pieniężnych na zakup pojazdu w przyszłości.

Przepadek równowartości będzie orzekany także wtedy, gdy ze względu na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie jest niemożliwe lub niecelowe. 

Przepadek pojazdu zostanie orzeczony, jeśli kierowca będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Nie jest to uzależnione od tego, czy kierowca doprowadził do wypadku drogowego. Policja zajmuje pojazd tymczasowo na okres 7 dni, następnie prokurator będzie orzekał zabezpieczenie mienia, a sąd orzeknie obligatoryjnie przepadek pojazdu. 

Jeśli kierowca będzie prowadził w stanie nietrzeźwości, lecz nie doprowadzi do wypadku - sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenie przepadku w szczególnych okolicznościach. Jednak w przypadku recydywy - przepadek będzie orzekany już przy 0,5 promila. 

Przy przekroczeniu 0,5 promila i spowodowaniu wypadku, bądź przekroczenia 0,5 promila po raz kolejny - samochód także zostanie zatrzymany. 

Ważne: Jeśli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeka przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42397 )
Array ( [docId] => 42397 )