Kurs dla kierowców ADR

Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-10-2012 r.

Uprawnienia ADR potrzebna są przy przewozie materiałów niebezpiecznych, a także załadunku lub rozładunku tego typu materiałów. Do ich uzyskania konieczne jest ukończenie kursu ADR. Warunkiem podejścia do szkolenia jest ukończenie 21 lat i posiadanie prawa jazdy kategorii B, C lub C+E.

Czego się dowiesz na kursie ADR

Kurs na kierowcę ADR odbywa się na czterech poziomach - podstawowym, specjalistycznym na przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach, specjalistycznym na przewóz materiałów wybuchowych lub materiałów promieniotwórczych. Pierwsze szkolenie obejmuje wiedzę z zakresu ogólnych wymagań dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych, zagrożeń, działań zapobiegawczych i środków bezpieczeństwa z nimi związanych, sposobów ochrony towarów przed osobami trzecimi, obowiązków kierowcy i sposobów postepowania np. przy pożarze, zakazów i nakazów związanych z załadunkiem i rozładunkiem towaru, informacji na temat realizacji transportu kombinowanego, odpowiedzialności cywilnej, administracyjnej i karnej oraz dotyczących ochrony środowiska i kontroli przewozu odpadów.

W przypadku kursu specjalistycznego na prowadzenie cysterny obejmuje on sposoby zachowania się na drodze, szczegółowe wymagania wobec pojazdów, sposoby napełniania i opróżniania pojazdu, przepisy mówiące o używaniu cysterny, zwłaszcza w zakresie świadectw oraz znaków dopuszczenia, oznakowania pomarańczowymi tablicami oraz umieszczania nalepek ostrzegawczych.

Na szkoleniu ADR dotyczącym materiałów niebezpiecznych klasy 1 dowiesz się o specyfice zagrożeń stwarzanych przez materiały i przedmioty wybuchowe np. wyroby pirotechniczne oraz zakazach związanych ze wspólnym pakowaniem i ładowaniem artykułów tej klasy. Po zakończeniu kursu dla klasy 7 będziesz znał zagrożenia związane z promieniowaniem jonizującym oraz wymagania dotyczące pakowania, manipulowania, ładowania razem i układania materiałów promieniotwórczych oraz rodzaje środków bezpieczeństwa w razie wypadku z danymi materiałami.

Rodzaje egzaminów ADR

W ramach kursów na kierowcę upoważnionego do przewozu materiałów niebezpiecznych możesz zdać egzamin na poziomie podstawowym, specjalistyczny na przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach, specjalistyczny na przewóz towarów niebezpiecznych klasy materiałów wybuchowych lub materiałów promieniotwórczych. Na pierwszym rodzaju kursu będziesz musiał w ciągu 90 minut odpowiedzieć na 30 pytań. W przypadku drugiego typu szkolenia dostaniesz 60 minut na 18 pytań. W przypadku materiałów klasy 1 lub 7 test składa się z 15 pytań, na które masz 45 minut.

Egzamin zdasz mając 2/3 poprawnych odpowiedzi. Jeśli nie udało Ci się zaliczyć kursu w ciągu 3 miesięcy możesz jeszcze raz do podejść do egzaminu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 32158 )
Array ( [docId] => 32158 )

Array ( [docId] => 32158 )