Nowe zasady redukcji punktów karnych

Autor: Adam Hrycak
Data: 27-07-2015 r.

Od 4 stycznia 2016 r. kierowcy, którzy będą chcieli pozbyć się ze swojego konta punktów karnych, będą musieli uczestniczyć w kursie reedukacyjnym przez kilka dni. Będzie można go odbyć tylko raz na pięć lat.

Jeśli kierowca zgromadzi na swoim koncie 24 punkty karne, będzie musiał w ciągu miesiąca odbyć kurs reedukacyjny. Jeżeli przekroczy ten termin, straci uprawnienia.

Nowe zasady kursu

Dzięki kursowi konto zostanie wyzerowane, nawet gdy jest obciążone maksymalną liczbą punktów. Cena kursu wyniesie 500 zł, natomiast będzie trwał aż 28 godzin wykładowych, po 45 minut każda. Przez to kurs będzie podzielony na 4 dni po 7 godzin szkoleniowych. Będzie prowadzony wyłącznie w dni powszednie, a lista obecności ma być sprawdzana skrupulatnie.

Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów i warsztatów. Wykładowcy omówią indywidualne przyczyny naruszania przepisów ruchu drogowego każdego uczestnika kursu. Zostaną też przypomniane przepisy drogowe szczególnie odnoszące się do bezpieczeństwa na drodze. Po ukończeniu kursu konto kierowcy zostanie wyzerowane. Jednak kierowca będzie na cenzurowanym przez kolejne pięć lat od dnia wydania skierowania do odbycia kursu reedukacyjnego. Jeżeli w tym czasie ponownie przekroczy limit 24 punktów, straci uprawnienia.

Teraz jest lepiej

Aby odzyskać uprawnienia, kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy, a po pomyślnym jego przejściu będzie traktowany jak niedoświadczony kierowca. Niezależnie od wcześniejszego stażu za kółkiem będzie w okresie próbnym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Poza tym straci zniżki ubezpieczeniowe.

Obecnie kierowca, który chce zmniejszyć liczbę punktów karnych, może odbyć raz na pół roku kurs doszkalający w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Trwa on 6 godzin i kosztuje 350 zł. W jego trakcie kierowcy spotykają się m.in. z psychologiem i policjantem. Zaświadczenie o ukończeniu kursu stanowi podstawę do redukcji 6 punktów karnych z konta kierowcy. Zatem jeśli kierowcy zgromadzili nawet 36 punktów karnych a skorzystali w ciągu roku z dwóch takich kursów, mogli zachować uprawnienia.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37606 )
Array ( [docId] => 37606 )